İbadet, insanların ihtiyacı olduğundan ise ben niçin bu şekilde bir gerekseme hissetmiyorum?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

– Allah namazı niçin emretmiştir?

İnsanların ihtiyacı olduğundan ise ben bu şekilde bir gerekseme hissetmiyorum, son aşama de mutluyum.

– Eğer Allah’ın ihtiyacı var ise, aciz durumda bulunduğunu göstermez mi?

– Sizce artık din mantık dışı durumlara saptığını anlamanız için kaç yüzyılın geçmesi gerekir?

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Bir doktorun, tavsiye etmiş olduğu bir ilacı kullanmayan bir hastanın, bu ilaca karşı çıkarak, “Doktorun ne ihtiyacı var ki bana bu reçeteyi yazıyor? Benim bu ilaçları kullanmaya asla ihtiyacım yok. Var ise doktorun ihtiyacı kendisi kullansın!” demesi ne kadar mantıklıdır? Bu şekilde bir kimsenin durumunun {hiç de} iç açıcı olmadığını en iyi gene doktorlar bilir. 

Şu demek oluyor ki hasta bulunduğunun bilincinde olmayan yada bilincinde olmasına rağmen hasta değilmiş benzer biçimde davranan ve verilen ilacın faydasının farkına varmayan bir hastanın, “benim ilaç kullanmaya ihtiyacım yok” demesi, onu hastalıktan kurtarmadığı benzer biçimde, ilaca olan ihtiyacını da yok etmez. Doktora güvenmediği için zarar etmekten başka bir netice elde edemez. Ek olarak aklı başlangıcında olan asla kimseyi de kandıramaz.

Bu sebepledir ki, tıp dünyası bu benzer biçimde hastaların başkalarına zarar vermemeleri için, onları öteki hastalardan uzak tutmak ve daha değişik tedavi metodunu uygulamak için onlara hususi klinikler, hususi hastaneler açmıştır.

Tüm dileğimiz, birer insan olarak gördüğümüz dinsizlik salgınına yakalanmış olanların bir an ilkin inanç ilacını kullanmaları, yakarma ve bilhassa de namaz reçetesini iyi uygulayarak esenlik bulmalarıdır.

Bilinmiş olduğu suretiyle, ilköğretim mezunu bir kimsenin kalkıp da fizik ve kimya bilimsel hakkında hitabı ve o mevzunun uzmanlarını cahillikle suçlaması, akıl ve mantık açısından kabul edilemez.

On beş asırdan beri insanların yaşam laboratuarında kontrol ederek, namaz ibadetinin insanoğlu için büyük önemi bulunduğunu tespit eden milyonlarca aklıselim sahibi, ilim, fen-bilim ve din adamlarının bu tecrübelerine karşın, bu mevzuda gerçek anlamda hiçbir yaşam tecrübesine haiz olmayan birinin “Namaz ve benzeri ibadetlerin hiçbir mantığı yok?..” demesi kadar insaf, vicdan, ilim, irfan melekesinden yoksun bir ruh haletinden başka ne ile izah edilebilir?

Ruhi hastalıkların en fena olanı, hastanın kendi hastalığının bilincinde olmasını engellemiş olan bir boyutta olanıdır. Bundan dolayı bu benzer biçimde hastalar hem hasta, hem de hasta bulunduğunu kabul etmezler. Hastalıklarını kabul etmedikleri için de tedavi almaya yanaşmazlar. Şu var ki, bu benzer biçimde maddi hastalıklarla malul olanlar hastalıklarının farkına vardıkları anda tedavi görme imkânları vardır. Kanser benzer biçimde  teşhis ve tedavileri -gecikmeye gelmeyen hastalıklar olsa da- gene de bir tedavi ve iyileşme ümidi söz mevzusudur. 

Sadece, dinsizlik  hastası olanlar, eğer bu dünyada -Allah korusun- akıllarını başlarına alıp tedavi olmazlarsa, artık tedavi görmeleri imkânsızıdır. Mahşerde ister istemez bu hastalıklarını kati teşhis ederler ve bu içsel kanserin ne kadar dehşetli bir hastalık bulunduğunun farkına da varırlar. Fakat artık tedavi değil, hastalık üzerine hastalık, cehennem üzerine cehennem vardır, zakkum üzerine zakkumu zıkkımlanmak vardır.

Namazın önemi ile ilgili informasyon bu sitemizde vardır, bakabilirsiniz. Ön yargısız ve aklı başlangıcında olanlar istifade edebilirler. Yüceler yücesi Rabbimiz’den niyazımız şu ki, bizlere bilinç versin, inanç versin, inanç şuuru versin… İslam dininin buyruk ve yasaklarının insanların fert ve toplumsal hayatları için ne kadar lüzumlu bulunduğunu öğrenmeyi ve ona teslim olmayı lütfetsin. Dinsizlik cehaletinden hepimizi kurtarsın, hidayeti kayra buyursun.

İlave informasyon için tıklayınız:

– Allah’ın bizim ibadetimize ne ihtiyacı var?

– İbadete İhtiyacı Olan, Biziz!

– Yaratıcının bizim ibadetimize ihtiyacı yoksa, bizim nasıl ibadete ihtiyacımız var? Birkaç hareketten oluşan bir ibadet biçimi neden bu kadar önemlidir?

– Neden namaz kılıyoruz, Namaz kılmanın faydası nedir, Allah’ın bizim namazımıza ihtiyacı mı var?

Merhaba ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

yatırlı tarafınca Pa, 24/02/2013 – 09:02 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir