İdris (as)’a astroloji bilimsel öğretildi mi? Yıldızların bir sinek kadar bile tesiri yok mu?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Hz. İdris (as)’ın gök ilmiyle uğraştığı söylenmektedir. Bu uğraş sahası, hem astroloji hem de astronomi ile ilgiliydi.

Alusi’nin bazı âlimlerden naklen bildirdiğine gore, Hz. İdris’in babası, -o da  kendi babasından öğrendiği- günün ilimlerine vakıf kimseydi. Hz. Adem (as)’a inen sahifelerden öğrendiği bilgiler yanında, astronomi, astroloji ve daha başka ilimleri öğrenmiş ve bu tarz şeyleri oğlu İdris’e de öğretmişti. Bunun yanında, Hz. İdris kırk yaşlarında peygamber olduktan sonrasında kendisine otuz sayfalık bir kitap da verilmiş ve dönemin en büyük bilgini olmuştu.

Mısır’da doğan Hz. İdris (as), değişik seyahetlerde bulunmuş ve insanlara Tanrı’ın emirlerini bildiri etmiştir. Doğu tarafına yapmış olduğu seyahatinde 140 kent inşa etmiştir ki, bunların küçüğü Ruha / Urfa’dır. (Alusî, Bakara, 69. ayetin tefsiri) Bu da onun ilminin genişliğini gösteren bir belgedir.

Onun gök cisimlerinin bazı hareketlerinden yerde olacak bazı hadislere işaretler çıkarsaması, herhangi başka bir insanoğlunun durumuna benzemez. Bundan dolayı o bir peygamberdir. Bu gün, güneş ve Ay’ın med-cezir/denizlerdeki gel-git vakalarında mühim görevi olduğu kabul edilmektedir. Güneş ve Ay tutulmasının zelzele şeklinde hadiselerle ilişkileri üstünde bilimsel emekler devam etmektedir. Kur’an’da “yer-gök içinde bir iş koordinasyonundan” söz edilmektedir (Talak, 65/12). Bu koordinasyon melekler içinde olduğu şeklinde, ilahî ilim, kudret ve hikmetinin yansıması olarak ontolojik vahiy kapsamında değerlendirmek de mümkündür.

Şunu unutmamak gerekir ki, peygamber olmayan insanların astrolojiden, yıldız-namelerden öğreneceği şeyler sınırı olan ve bir çok kati bilgiyi ifade etmeyen tahminlere dayanır. Bu sebeple, İslam dini, bazı şarlatanlar tarafınca istismar edilmesin diye, doğrusu azca, yalanı oldukca  olan bu şeklinde bilgilerle uğraşmayı uygun görmez.

İlave bilgiler için tıklayınız:

Astrolojiye inanmak şirk midir? Astroloji bilim midir?

Bazı astrologlar yıldız haritasına bakarak geleceği gördüklerini iddia ediyorlar. Böyle birşey söz konusu mudur? Kur’an-ı Kerim’in bu konuya bakışı nasıldır? 

İmamı Gazali Astronomi, Matematik, Fizik, Kimya gibi fen ilimlerine kaşı mıdır? Bunları öğrenmek günah mıdır?

Slm ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

Sorularlaislami… tarafınca Sa, 11/08/2009 – 00:00 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir