İki bayram içinde nikâh yapılır mı?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Yanıt

Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Halk içinde konuşulan bazı meseleler yarım ve yanlış anlaşılmıştır. Bunlardan birisi de “İki bayram içinde düğün yapılmaz, nikâh kıyılmaz.” düşüncesidir.

Şartlar ve imkânlar hazır olduğu süre, senenin tüm gün ve saatlerinde düğün yapılabilir, evlenilebilir, nikâh kıyılabilir. Kısaca nikâh için belli bir süre ve zaman yoktur. “Nikâh şu gün caiz olur, şu gün caiz olmaz.” diye bir koşul yoktur.

Bu meselenin aslına ulaşınca, hâdise şudur:

Bilinmiş olduğu suretiyle, Ramazan ve Kurban şeklinde senelik iki bayramımızın yanında bir de haftalık bayramımız vardır. O da cuma günü. Kısaca Ramazan yada Kurban Bayramı cuma gününe rast gelir, düğün de bugünlerde yapılırsa; ayrıca nikâh kıyma ile meşgul olunur da cuma namazına yetişememe şeklinde bir çekince baş gösterirse, o saat içinde nikâh kıymak caiz olmaz.

Şu sebeple bu saat içinde nikâhla meşgul olmak farz-ı ayn olan bir ibâdetin terkine sebep olmaktadır. Hayır yapalım derken, şerre sebebiyet verilmektedir.

Fakat bu şekilde bir sıkışıklığa meydan verilmeden cuma namazından bir süre önce yada namaz kılındıktan sonrasında nikâh kıyılırsa pekâlâ olur, bir sakınca da kalmaz.

Aslına bakarsan bu şekilde bir hâl de pek vuku bulmamaktadır. “İki bayram içinde nikâh olmaz.” sözünün bâtıl da olsa târihî bir geçmişi vardır. Bilhassa bu inanç İslâm’dan önceki Cahiliye Arapları içinde yaygındı. Onlar Ramazan’dan sonrasında süregelen Şevval ayında evlenmeyi uğursuz sayar, düğünlerini başka bir tarihte yaparlardı. Her Cahiliye âdetinde olduğu şeklinde, bu âdeti de bizzat Peygamber Efendimiz (asm) yıkmış, geçersiz kılmıştır. Resul-i Ekrem Efendimiz Hz. Âişe validemizle Şevval ayında nişanlanmış, üç yıl sonrasında da gene Şevval ayında evliliğe ilk adımını atmıştır. Böylece iki bayram arası olan Şevval ayında düğün yapmak ve nikâh kıymak sünnet olmuştur.(Müslim, Nikâh: 73)

(bk. Mehmet PAKSU, Hanım, Aile, Yaşam, Nesil Yayınları)

Merhaba ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

Sorularlaislami… tarafınca Çar, 31/08/2016 – 10:00 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir