İki oğlu bir kızı olan insanın mirası Ne Şekilde bölme edilir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Babanızın hayatta iken evlatları içinde adil davranması ve ölüme bağlı olarak adaletsiz tasarruflarda bulunmaması gerekir.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/miras-konusunda-cocuklar-arasinda-ayirim-yapmanin-hukmu-nedir.html

Babanızın ağabeyinize ve size verdiği evler ile bankadaki parası da dâhil olmak suretiyle tüm mal varlığı terekeye dâhil edilerek bölme yapılır. Bu taksimde down sendromlu kardeşiniz de terekeden miras alır. Hastalığı sebebiyle mirastan yoksun edilmesi yada öteki adam kardeşinden daha azca hisse alması söz mevzusu değildir. Hastalığının derecesine gore malı üstünde direkt tasarrufta bulunamaması (onun yerine vasisi malını yönetir) ise ayrı bir mevzudur.

Babanızın faiz alması, onun günahıdır. Uygun ortamlarda, ilgili ayetleri okuyarak babanızı faiz mevzusunda uyarın. Siz, malın/paranın sizin mülkiyetinize geçmesinden sonraki durumundan mesulsünüz.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/haram-paraya-mirasci-olunur-mu.html

Miras taksimi ise şu şekilde olur. Eğer anneniz sağ değilse miras, ölenin evlatları olan sizler içinde adam çocuğun iki kız çocuk hissesi alacağı şekilde paylaştırılır. Toplam miras 5 hisse kabul edilirse, 2 hisse hasta olan adam kardeşinize, 2 hisse hekim olan ağabeyinize, 1 hisse de size kalır.

Anneniz sağ ise bu durumda miras aşağıdaki linkte belirtilen şekilde paylaştırılmalıdır:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/adam-oldu-karisi-iki-oglu-ve-bir-kizi-kaldi-miras-nasil-taksim-edilir.html

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir