İmam nikâhı mevzusunda söylenenlerin hangisine inanacağız?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

İslam bir dindir ve dinde kuralları dindarlar değil; bizzat Allah koyar. İnsanlara düşen de bu kuralları uygulamaktadır. Fakat bazen insanoğlu gerek menfaatleri gerekse başka sebeplerden dolayı Allah’ın koyduğu kuralları tanımaz, kendisi kurallar koyar. Kimi zaman de işine gelmeyen kuralları görmezlikten gelir. Bir de işin yansılamak boyutu vardır. Dini bir mevzu hakkında Allah’ın ve Resûlünün ne söylediğinden oldukça, eski âlimlerin dediklerine bakanların sayısı bir fazlaca çoktur.

Âlimlerin nikâh mevzusuna bakışları da bunlardan biridir. Kimi kendi menfaatleri yüzünden, kimi toplumsal şartların öyleki gerektirmesinden fakat çoğunluğu da eski âlimleri yansılamak yüzünden nikâh mevzusunda değişik ve yanlış hükümler çıkarmışlardır.

www.suleymaniyevakfi.org sitemizin NİKÂH/EVLİLİK başlığı altında 4 tane yazı bulunmaktadır. Oradaki yazıları dikkatli bir halde okursanız sorularınıza net cevaplar bulabilirsiniz. Nikâhta velinin yeri, velisiz nikâh, gizli saklı nikâh benzer biçimde konuların işlendiği bu yazıları okuyunca gizli saklı nikâh kıyılamayacağını, ailelerin kızlarını zorla evlendiremeyeceğini yada sebepsiz yere evlenmesini engelleyemeyeceğini vs. delilleri ile beraber görebilirsiniz.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir