İmam nikâhı mevzusunda söylenenlerin hangisine inanacağız?

SORU:

Dini nikâh konusu kafamı çok karıştırıyor. Bir hocanın dediği, diğerininkini tutmuyor. Biri 2 şahit diyor biri 4. Biri mehir hakkı soruyor bayan eşe, biri öyle bir şeyden bahsetmiyor bile. Yani her hoca kendi tarzını oluşturmuş. Şimdi hangisine inanalım? Bir de ailelerin bu nikâhı bilip bilmemesi konusu var. Kişiler reşitse sorumluluk olarak özgür iradeye kavuşmuyorlar mı? Yani kendi hayatındaki seçiminde kendi karar veremiyor mu? Aile razı olmadığı takdirde kaçırma olayı oluyor, direkt dini nikâha koşuluyor. Madem kabul değil o zaman kaçan ve ailesi razı olmayan milyonlarca insan zina yapıyor kendi eşleriyle! Bu ne çelişkidir? Beni aydınlatırsanız sevinirim.

Tarih: 14 Ağustos 2009


İslam bir dindir ve dinde kuralları dindarlar değil; bizzat Allah koyar. İnsanlara düşen de bu kuralları uygulamaktadır. Fakat bazen insanoğlu gerek menfaatleri gerekse başka sebeplerden dolayı Allah’ın koyduğu kuralları tanımaz, kendisi kurallar koyar. Kimi zaman de işine gelmeyen kuralları görmezlikten gelir. Bir de işin yansılamak boyutu vardır. Dini bir mevzu hakkında Allah’ın ve Resûlünün ne söylediğinden oldukça, eski âlimlerin dediklerine bakanların sayısı bir fazlaca çoktur.

adsense

Âlimlerin nikâh mevzusuna bakışları da bunlardan biridir. Kimi kendi menfaatleri yüzünden, kimi toplumsal şartların öyleki gerektirmesinden fakat çoğunluğu da eski âlimleri yansılamak yüzünden nikâh mevzusunda değişik ve yanlış hükümler çıkarmışlardır.

www.suleymaniyevakfi.org sitemizin NİKÂH/EVLİLİK başlığı altında 4 tane yazı bulunmaktadır. Oradaki yazıları dikkatli bir halde okursanız sorularınıza net cevaplar bulabilirsiniz. Nikâhta velinin yeri, velisiz nikâh, gizli saklı nikâh benzer biçimde konuların işlendiği bu yazıları okuyunca gizli saklı nikâh kıyılamayacağını, ailelerin kızlarını zorla evlendiremeyeceğini yada sebepsiz yere evlenmesini engelleyemeyeceğini vs. delilleri ile beraber görebilirsiniz.

adsense

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İmam nikâhı mevzusunda söylenenlerin hangisine inanacağız?

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.