İmana aykırı bir sözden dolayı sonsuz ateşte kalmak hakkaniyet mi?

Bir kişi bütün hayatı Allah'a ibadet edip şükür ediyor ama sadece bir kere Allah zina konusunda yanlıştır (haşa) diyor. Bu kişinin SONSUZA DEK pek ŞİDDETLİ bir azabın içinde kalması adalet midir? Bu neden böyle? O kadar ibadetin ve şükrün, fedakarlığın ve sabrın karşılığı BİR sözden dolayı nasıl EBEDİ ateştir? Kim müşrik kimin Müslüman olduğundan bahsetmiyorum. Allah katında ille de böyle kişiler vardır. Çok iyi hayat yaşıyor, Allah'a inanıp ibadet ediyor ama Allah'ın hükmünü kabul etmiyor. Misal zina, aklım almıyor diyor. Bu kişinin o kadar ibadetten sonra SONSUZ cehenneme gitmesi adalet midir?


Sual Detayı

Bir şahıs tüm yaşamı Tanrı’a yakarma edip şükür ediyor fakat bir tek bir kere Tanrı zina mevzusunda yanlıştır (haşa) diyor. Bu kişinin SONSUZA DEK pek ŞİDDETLİ bir azabın içinde kalması hakkaniyet midir? Bu niçin bu şekilde? O denli ibadetin ve şükrün, fedakarlığın ve sabrın karşılığı BİR sözden dolayı iyi mi EBEDİ ateştir? Kim müşrik kimin Müslüman olduğundan bahsetmiyorum. Tanrı katında ille de bu şekilde kişiler vardır. Oldukca iyi yaşam yaşıyor, Tanrı’a inanıp yakarma ediyor fakat Tanrı’ın hükmünü kabul etmiyor. Örnek zina, aklım almıyor diyor. Bu kişinin o denli ibadetten sonrasında SONSUZ cehenneme gitmesi hakkaniyet midir?

adsense
Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

İnsanı dinden çıkaracak bir söz söyleyen, bir şey meydana getiren kimse eğer bu söz ve fiilde ısrar eder, devam ettirirse buna “bir tek bir kere yapmış oldu, söylemiş oldu” denemez.

Eğer ısrar etmedi, o söz ve fiilden geri döndü, tövbe etti, tekrar yapmadı ve söylemedi ise ebediyen azap göreceği söylenemez.

İnsanın aklı ve bilim, bilinmesi ihtiyaç duyulan her şeyi kuşatamamıştır. Her şeye karşın insanların bildikleri, bilemediklerinden daha oldukça ve/yada daha önemlidir. “İnanıyorum, dinde vardır, fakat aklım almıyor, hikmetini anlayamıyorum” demekle insan dinden çıkmaz.

Slm ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

Cihad-mucahid tarafınca Pa, 26/05/2019 – 20:00 tarihinde gönderildi

adsense

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İmana aykırı bir sözden dolayı sonsuz ateşte kalmak hakkaniyet mi?

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.