İmana aykırı bir sözden dolayı sonsuz ateşte kalmak hakkaniyet mi?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Sual Detayı

Bir şahıs tüm yaşamı Allah’a yakarma edip şükür ediyor fakat bir tek bir kere Allah zina mevzusunda yanlıştır (haşa) diyor. Bu kişinin SONSUZA DEK pek ŞİDDETLİ bir azabın içinde kalması hakkaniyet midir? Bu niçin bu şekilde? O denli ibadetin ve şükrün, fedakarlığın ve sabrın karşılığı BİR sözden dolayı iyi mi EBEDİ ateştir? Kim müşrik kimin Müslüman olduğundan bahsetmiyorum. Allah katında ille de bu şekilde kişiler vardır. Oldukca iyi yaşam yaşıyor, Allah’a inanıp yakarma ediyor fakat Allah’ın hükmünü kabul etmiyor. Örnek zina, aklım almıyor diyor. Bu kişinin o denli ibadetten sonrasında SONSUZ cehenneme gitmesi hakkaniyet midir?

Yanıt

Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

İnsanı dinden çıkaracak bir söz söyleyen, bir şey meydana getiren kimse eğer bu söz ve fiilde ısrar eder, devam ettirirse buna “bir tek bir kere yapmış oldu, söylemiş oldu” denemez.

Eğer ısrar etmedi, o söz ve fiilden geri döndü, tövbe etti, tekrar yapmadı ve söylemedi ise ebediyen azap göreceği söylenemez.

İnsanın aklı ve bilim, bilinmesi ihtiyaç duyulan her şeyi kuşatamamıştır. Her şeye karşın insanların bildikleri, bilemediklerinden daha oldukça ve/yada daha önemlidir. “İnanıyorum, dinde vardır, fakat aklım almıyor, hikmetini anlayamıyorum” demekle insan dinden çıkmaz.

Slm ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

Cihad-mucahid tarafınca Pa, 26/05/2019 – 20:00 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir