İnovasyon nedir, İslam’ın İnovasyona perspektif nasıldır? İnovasyonun; terakki, tecdid, düzeltim kavramlarıyla ilişkisi var mıdır?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

İnovasyonun tanımı mevzusunda internasyonal düzeyde kabul gören kaynakların başlangıcında OECD ile Eurostat’ın beraber yayınladığı Oslo Kılavuzu gelir. Kılavuzun halen yürürlükte olan 2005 sürümünde İnovasyon/yenileşim aşağıda olduğu şekilde tanımlanmıştır:

“Yenileşim (inovasyon), yeni yada mühim seviyede değiştirilmiş ürün (mal ya da hizmet) yada sürecin; yeni bir pazarlama yönteminin; ya da iş uygulamalarında, işyeri organizasyonunda yada dış ilişkilerde yeni bir organizasyonel yöntemin uygulanmasıdır.”(Vikipedi).

Yenileşim (inovasyon), değişik bir yenilik; müşteriyi doygunluk eden, onun daha çok para verip razı olmasına zemin hazırlayan bir emek verme biçimi olarak da tanım edenler vardır.

Görüldüğü benzer biçimde bu sözcük daha oldukca ekonomik alanla ilgili olup, yeni bir emek verme metodu, yeni bir yönetim biçimini ifade etmektedir. Doğal ki, bu şekilde bir süreç bununla beraber maddî açıdan bir terakkiyi de hedeflemektedir. Fakat Dinî muhteva açısından bu tür kavramın kullanılmasına gereksinim olmadığı benzer biçimde, yanlışlıklara, yanıltmalara ve yanılgılara da sebep olabilir. Düzeltim terimi da uzun zamandan beri tedavülde olmasına karşın ümmetçe kabul görmemiştir.

Mutantan sözcüklerle, yabancı patentli kelimelerle, dıştan parlak görünen çekici sözlerle arzu edilen  yenilikler, güzellikler gerçekleşmez. Bunlar, samimi fiiliyat, akıllı icraat, hikmetli tedbiratla gerçekleşebilir. “Peynir gemisi sözle yürümez”.

Ziya Paşa’nın ziyadar fikirleri bakın iyi mi gönül gözlerini kamaştırıyor:

“Ayinesi işitir kişinin söze bakılmaz. 
Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde”

Merhaba ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

Sorularlaislami… tarafınca Sa, 18/08/2009 – 00:00 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir