İnsanı yediren, içiren, yaratan, öldüren, dirilten Allah olduğuna bakılırsa, “Şeytan bana bunu unuturdu.” demek, ne anlamına gelir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Sual Detayı

– Kehf Suresinde Hazreti Musa arkadaşına “Yemeğimizi getir de yiyelim.” diyor. O da, “Bunu bana şeytan unutturdu.” diyor.

– Şeytan insanoğlunun fiillerine iyi mi müdahil olabilir?

– Yediren, içiren, yaratan, öldüren, dirilten, hafızayı veren Allah iken; bu ayeti iyi mi anlamalıyız?

“Toprak bolca mahsul verdi.” demek şirk olursa, “Doğa bu şekilde iktiza etti.” demek şirk olursa, “Şeytan bana bunu unutturdu.” demek şirk olmaz mı?..

Yanıt

Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Her işin bir zahiri bir de hakiki faili vardır. Zahiri fail sebepler; hakiki fail ise Allah’tır. Bu tarz şeyleri yerli yerince kullandığımız süre, herhangi bir sakıncası yoktur. Şirk ise, sebepleri Allah’ın kudretinin yerine ikame etmekten kaynaklanıyor. Bu sebeple:

a. Yaratıcının Allah bulunduğunu, toprağın verimli olması ise verimin artmasına bir vesile bulunduğunu bilen bir kimsenin, “Toprak bolca mahsul verdi.” sözünde şirk yoktur. Şundan dolayı bu söz -halk arasında- toprağın mümbit bir arazi bulunduğunu seslendirmeye yöneliktir.

b. “Doğa bu şekilde iktiza etti.” sözü çoğu zaman tabiat-perestlerin kullandığı bir söz olduğundan, şirki çağrıştırıyor. Yoksa bir insanın “Bu sertlik, benim tabiatımın iktizasıdır, benim mizacımın gereğidir, yapımda bu var.” şeklindeki sözleri bir şirk olarak algılanamaz.

c. Gerçekte Allah yedirip içiriyor. Şundan dolayı yiyip içtiklerimiz, sadece göklerin, yerin, atmosferin varlığıyla var olmaları mümkündür. Demek ki, tüm nimetler, kâinatı yaratan Allah’ın elindedir. O yediriyor, o içiriyor, o güldürüyor, o ağlatıyor, o diriltiyor, o öldürüyor. Tüm bu hususlar sadece Allah’ın yaratmasıyla mümkündür. Fakat bunlara vesile olanları vesilelik makamında zikretmek şirk değildir. Nitekim, “Bu adam, kanserden öldü. Şu adam luğundan güldü yada kederinden ağladı.” demek, vesileliği dillendirmek olduğundan şirk değildir.

d. Bunun şeklinde, şeytan da kötülüğün bir vesilesidir. Unutmayı yaratan Allah’tır, fakat bir sebep olarak bu işi icra eden ise şeytandır. Bu sebeple, “Şeytan bana unutturdu.” demek, yanlış bir söz değildir. Kaldı ki, Hz. Musa (as)’nın arkadaşı, yaratma cihetini düşünüp de “Allah bana unutturdu.” demeyip de vesileyi düşünüp “Şeytan bana unutturdu.” demesi, Allah’a karşı büyük bir saygı ve edebin ifadesidir.

Slm ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

vuslat2050 tarafınca Pa, 23/09/2012 – 07:36 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir