İnsanın yaratılışından ilkin fazlaca süre geçti ayetini Ne Gibi anlamalıyız?

SORU:

İnsan suresi 1. ayeti birçok mealden okudum. Orada insan hakkında, zamanın başlangıcından isminden bahse değer bir varlık haline gelene kadar çok uzun bir süre geçti diye buyruluyor. Yani insan vardı; fakat bahse değer bir varlık değildi anlamı çıkıyor. Ben de aklıma müracaat ettim ve şöyle bir mantık yürüttüm: İnsan vardı; ama bilinç ve ruh yoktu. Doğal olarak dünya üzerinde onu üstün kılan özelliklerden yoksundu. Evrim, gelişim, artık kim ne derse desin bilemeyeceğim; ama ruh denilen olguya ev sahipliği yapmaya hazır hale gelene kadar vücut sadece bir canlıydı; fakat ruh sahibi değildi. Ne zaman ki insan ruha ev sahipliği yapmaya hazır hale geldi anatomik olarak, o zaman ruh verildi ve insanlık serüveni Allah’ın nizamı ve ölçüsü ile başladı. Ve insan, adından bahsedilmeye değer bir varlık haline geldi. Ben bu ayetten böyle bir anlam çıkardım. Bu düşüncelerimde yanılıyor muyum? Yanılıyorsam bu ayetten ne anlamalıyım?

Tarih: 30 Nisan 2012


İnsan suresindeki ayet şöyledir:

هَلْ أَتَى عَلَى الْإِنْسَانِ حِينٌ مِنَ الدَّهْرِ لَمْ يَكُنْ شَيْئًا مَذْكُورًا  إِنَّا خَلَقْنَا الْإِنْسَانَ مِنْ نُطْفَةٍ أَمْشَاجٍ نَبْتَلِيهِ فَجَعَلْنَاهُ سَمِيعًا بَصِيرًا

“İnsan, mezkûr bir şey oluncaya kadar fazlaca süre geçmiştir. İnsanı karışık bir sudan (döllenmiş yumurtadan) yarattık. Onu sınav edeceğiz. Bu yüzden onu gören ve dinleyen bir varlık yaptık.” (İnsan 76/1-2)

Mezkûr; “zikrolunmuş”, “zikre mevzu” anlamındadır. Zikir, kullanıma hazır doğru bilgidir. “İnsan, mezkûr bir şey oluncaya kadar…” sözü; “insanla ilgili informasyon oluşuncaya kadar” demek olur.

Burada “şey (شَيْء)” kelimesi önemlidir. Şey Arapçada “varlık” anlamına gelir. “Şey (شَيْء)”in “lem yekun (لَمْ يَكُن )” fiiliyle beraber geçmiş olması da fazlaca önemlidir. Bundan dolayı insanoğlunun bir varlık olarak ortaya çıkmasının öncesini bildirmektedir.

“Şey (شَيْء)”in oluşumu, sadece Allah’ın “kün (كُنْ)” emrinin çıkması ile adım atar. Allah Teala, yaratma kanununu bizlere şu şekilde bildirir:

إِنَّمَا أَمْرُهُ إِذَا أَرَادَ شَيْئًا أَنْ يَقُولَ لَهُ كُنْ فَيَكُونُ

adsense

“Bir şeyin oluşmasını istediği süre onun verdiği komut yalnız “kün”dür. Sonrasında o şey oluşmaya adım atar.” (Yasin 36/82)

İşte İnsan Suresi birinci ayetteki لَمْ يَكُن شَيْئًا مَّذْكُورًا ifadesi, “kün = ol” emrinin verilmesinden öncesini bildirmektedir.

“İnsanı karışık bir sudan (döllenmiş yumurtadan) yarattık. Onu sınav edeceğiz. Bu yüzden onu gören ve dinleyen biri yaptık.” ayeti de “kün = ol” emrinden sonraki safhaları doğrusu insanoğlunun oluşumunun safhalarını özetlemektedir.

Ölçüleri belirlenmiş fakat hemen hemen yaratılmamış olana da şey (شَيْء) dendiği için “kün = ol” emri çıkmadan ilkin insanoğlunun ölçülerinin belirlenmiş bulunduğunu; fakat bunu Allah’tan başka bilen kimsenin olmadığını da bu ayetlerden öğrenmiş oluyoruz.

Demek ki insan, toprak içinde adam ve dişi yumurtaların oluşumundan ve döllenmesinden itibaren değişik bir varlıktır.

İlk oluşum, tıpkı bir bitkinin oluşumuna benzetilerek şu şekilde buyrulur:

“Allah sizi yerden bir nebat şeklinde tamamlamıştır. Sonrasında sizi tekrardan toprağa döndürecek ve bir kere daha aynı şekilde çıkaracaktır.” (Nuh 71/17-18)

Bu ayetlere nazaran bu dünyada ilk insanoğlunun oluşumu, bitkinin oluşumu gibidir. Ahirette tekrardan oluşum da gene bitkinin oluşumu şeklinde olacaktır. Öyleyse insan, herhangi bir hayvanın insana dönüşümü ile değil, değişik bir varlık olarak yaratılmıştır.

adsense

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsanın yaratılışından ilkin fazlaca süre geçti ayetini Ne Gibi anlamalıyız?

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.