İslam’a gore iddia haram ise, Hz. Ebubekir Rum Suresi ulaşınca, Bizanslılar ile İranlıların içinde geçen harp için niçin iddiaya girmiştir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Yanıt

Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

İslam’da komut ve yasaklarla ilgili hükümler, değişik zamanlarda söz mevzusu olmuştur. Daha ortaya konmamış bir emrin yerine getirilmesi düşünülmediği benzer biçimde, bir yasaktan da kaçınılması söz mevzusu değildir.

Mesela, beş vakti namaz, oruç, zekât farz olmadan ilkin Müslümanlar bu hükümleri yerine getirmiyorlardı, yerine getirmeleri de aslına bakarsan mümkün değildi.

Gene, içki, faiz yasakları gelmeden de bunlardan sakınmıyorlardı, bundan dolayı ortada bir yargı yoktu.

İşte bahse/iddiaya girme mevzusu da Medine’de yasaklanmış bir hükümdür. Hz. Ebu Bekir hicretten ortalama beş-altı yıl ilkin bu bahse/ iddiaya girmiştir ki, o vakit bu iş daha yasaklanmamıştı.

Kur’ân’da (Rum, 30/2-4), Rumlar ile İranlılar içinde geçen harpte, son gülenin kitap ehli Rumlar olacağı geçiyordu. Hatta, âyette geçen “Bid’-i sinînde” (üç ya da dokuz yıl içinde) ifadesine güvenerek, Hz. Ebubekir, Kureyş müşriklerinden biriyle yüz devesine iddiaya girmiş ve kazanmıştı. (Hamdi Yazır, Hak Dini, ilgili ayetlerin tefsiri)

Ayette geçen “Ednâ’l-arz” deyimi hem “yakın bir yerde,” hem de “arzın en aşağısında” anlamına gelmektedir ki, anlatılan vaka için her iki anlam da geçerlidir. Şam ve Kudüs’ün İranlılara geçmesiyle sonuçlanan savaşın cereyan etmiş olduğu Lût Gölü bölgesi Araplara yakın bir yer olduğu benzer biçimde, karaların en alçak noktasını teşkil etmekte ve deniz seviyesinin 395 metre aşağısına isabet etmektedir.

Gene ayette geçen  “Bid’a sinîn” deyiminin üç ile dokuz yıl içinde bir vakit dilimini ifade etmiş olduğu, bu âyetlerin hemen hemen indirilmiş olduğu zamanda, Peygamberimiz (asv) tarafınca bildirilmiştir. (Tirmizî, Tefsir 30:1) Bizans’ın dağılmasına kati gözüyle bakılmış olduğu bir zamanda, bu âyetlerin inişinden sekiz yada dokuz yıl sonrasında, yeniden toparlanan Bizanslılar İran’a tam bir üstünlük sağladıkları benzer biçimde, Bedir Savaşı’nda da Müslümanlar müşrikleri bozguna uğrattılar.

İlave data için tıklayınız:

İddaa, at yarışı, toto, loto, piyango gibi oyunların dinimizdeki yeri nedir?

Merhaba ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

Sorularlaislami… tarafınca Sa, 05/01/2010 – 00:00 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir