NAMAZ HOCASI

 

 


Cemaatle Namaz

Cemaatle namaz kılmanın, yalnız başına kılınan namazdan 27 kat faziletli olduğu Peygamber Efendimiz'in (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) hadis-i şerifleriyle sabittir. İmam , namazın farz, vacip ve sünnetlerini en iyi bilen kişi olduğu için, ona uyan cemaat de, en iyi bilen kadar namazın sevabına ulaşacaktır.

Cemaatle kılınan namaz, müslümanların birbirini tanımasını, toplumda huzur ve kardeşliğin oluşmasını sağlayacaktır.

İmamın vasıfları: En iyi bilen, en iyi okuyan, hali ehli sünnete en uygun olan ve en yaşlı olan kişi imam olmalıdır.

İmam olan kişi şöyle niyet eder: “Niyet ettim Allah rızası için .... namazını kılmaya , ben imamım bana tabi olana ( uyana)”

İmama uyan cemaat şöyle niyet eder: “Niyet ettim Allah rızası için ..... namazını kılmaya uydum hazır olan imama.”

Kadınlar cemaat olarak namaz kılmak zorunda iseler imam öne geçmez safın içinde yani hizasında durur.

İki kişi de olsa namaz cemaatle kılınmalıdır.

Cemaatle namaz kılarken, kişi sünnet namazlarını kendisi kılar, sadece farz namazlarda imama uyar.

Cemaatle kılınan gündüz (öğle, ikindi) namazlarının farzlarında, imam kıraatı ( Fatiha ve namaz sûresini ) içinden okur ve cemaat de bu sûreleri okumadan, imamın kıraatı tamamlamasını bekler.

Sabah, akşam ve yatsı namazlarının farzlarında, imam, ilk iki rekâtta kıraatı dışından yapar ve cemaat, Fatiha Sûresi'ni imam bitirince, imamla beraber içinden ''amin'' der. Akşam namazının 3. ve yatsı namazının 3. ve 4. rekâtlarında, imam, sadece içinden Fatiha Sûresi'ni okur, cemaat de bu sûreleri okumadan, imamın kıraatı tamamlamasını bekler.

Cemaat, imamla beraber tekbirlere katılır; Et-Tahiyyâtü, Salli, Bârik ve Rabbenâ duâlarını okur, secde ve rükûdaki tesbihleri yapar.