NAMAZ HOCASI

 

 


Seferi Namazı

Şehir dışına ( 90 km ve daha uzun mesafelere ) 15 günden daha az süreyle seyahate çıkıldığında 4 rekâtlık farz namazlar, 2 rekât kılınır. Sünnetlerin tamamı kılınır, müsait olunmazsa sünnetler terk edilebilir.

Seferde iken misafir olan imama, mukim olan (misafir olmayan) kişi uyduğunda, İmam cemaati ikaz ederek namaza başlar. “Ben misafirim, mukim olanlar namazını tamamlasın “der. 4 rekâtlı namazlarda imam 2 rekâtı kıldırdıktan sonra sağına soluna selam verir. Mukim olanlar, imam ikinci selamı verince ''Allâh-ü Ekber'' diyerek kalkar ,aynen imamın arkasındaymış gibi kıyamda, kıraat etmeden (okumadan), Fâtiha sûresi okuyacak kadar bekler. Rükû ve secdelerini yapar. İkinci rekâta kalkar, yine Fâtiha sûresi okuyacak kadar bekleyip rükû ve secdelerini yapar. Et-Tahiyyâtü, Salli, Bârik ve Rabbenâ duâlarını okur , selam vererek namazı bitirir.

Bayram Namazı

Bayramın birinci günü, kuşluk vaktinde kılınır. Vacip oluşunun ve kılınmasının şartları, aynen Cuma namazının şartları gibidir.

Ezan okunmaz, kâmet yapılmaz.

Bayram namazı kılındıktan sonra hutbesi okunur. Bayram namazı farz değil vaciptir. İki rekât kılınır.

Birinci rekâtta, Subhanekeden sonra üç defa tekbir alınır.

Daha sonra Eûzü-Besmele çekilir, Fatiha ve Namaz sûresini imam açıktan okur.

İkinci rekâtta Fatiha ve namaz sûresi okunduktan sonra, üç defa daha tekbir alınır, dördüncü tekbirde rükûya gidilir. Bu, fazla alınan tekbirlere ''zevaid tekbiri'' denir. O tekbirler de vaciptir. Zevaid tekbirlerinde, eller yana salındıktan sonra tekbir alınır.

Bayramın hutbesi sünnettir. Ulemadan, vaciptir diyen de olmuştur. Ramazan bayramı namazı, eğer ki birinci gün kılınamazsa, ikinci gün kılınması da caizdir. Kurban bayramı namazı ise üçüncü güne kadar kılınabilir.

Bu arada, teşrik tekbirleri getirilmesi vaciptir. Bu tekbirler Kurban bayramının arefesinde, sabah namazının farzından sonra başlar, dördüncü günün ikindi vaktine kadar devam eder. Yani 23 vakit devam eder.

Bu tekbirler, farz namazının selamı verildikten sonra başlayarak “Allâh-ü ekber, Allâh-ü ekber, La ilahe illAllahü vAllâh-ü ekber, Allâh-ü ekber velillahil hamd.” şeklinde getirilir ve imam tekbirleri bıraksa dahi cemaat tekbire devam eder.