NAMAZ HOCASI

 

 


Kaza Namazı

Beş vakit namazı vakti dışında kılmaya kaza denir.Bu durumda bir defa ezan okunur ve kâmet ile birlikte namazın sadece farzı kılınır. Diğer kaza namazları kılmaya devam edilirse tekrar ezan okumaya gerek yoktur fakat her vakit için ayrı kâmet yapılır. Sünnetler kaza edilmez ve kâmet sadece farz namazlara getirilir.

(Sadece sabah namazını güneş doğuncaya kadar kılamayan kişi, kerâhat vakti çıktıktan sonra, öğle vaktine 45 dakika kalıncaya kadar, sünneti ile beraber kılar. Namazın niyetini (güneş doğduktan sonra kıldığı için) eda olarak niyet edemez, öğle vakti girmediği için kaza olarak da niyet edemez, ''sabah namazının sünneti ve sabah namazının farzına'' diyerek niyet eder. Çünkü öğle vakti girmeden sabah namazının vakti çıkmaz. Güneş doğduktan sonra da sabah namazı eda olarak kılınamaz.)

Kaza namazlarının niyeti : ”Niyet ettim Allah rızası için kazaya kalan son ......... namazının farzını kılmaya” diyerek yapılır. Kaza namazlarında bir düzen olması için ilk ya da son kaza diye bir belirleme yapmak gerekir.

Cenaze Namazı

Cenaze namazı ölen kimse için kılınır. Bir dûadır. Ayakta kılınır. Bu namazı kılmak, farz-ı kifayedir. (Yani, bazı müslümanların kılmasıyla diğerlerinden sorumluluk kalkar). Kerahat vakitlerde kılınmaz.

Kılınış şekli : Cenaze için evvela kâmet yapılır: “Allah için namaza, Peygamber için salâvata, meyit için duâya” niyeti ile cenaze namazına başlanır. (Ölen kişi kadın ise” meyyite”diye niyet edilir).

Allâh-ü Ekber deyip eller kulağa kaldırılarak birinci tekbir alınır. Sübhâneke duâsı “vecelle senaûk” ile beraber okunur.

İkinci tekbir, eller kaldırılmadan alınarak '' Salli, Bârik duâları '' okunur. Tekbir sırasında baş yukarıya kaldırılmaz.

Üçüncü tekbir, yine eller kaldırılmadan alınır ve bilenler cenaze duâsını okur, bilmeyenler onun yerine bildiği bir duâyı okur (Fatiha Sûresi veya Gunut duâları okunabilir).

Dördüncü tekbir alındıktan sonra eller iki yana bırakılır; sağa ve sola selam verilir.