İslam’da bombalı intihar saldırılarının hükmü nedir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

İntihar, hayata son verme vakasıdır. Sadece insanoğlunun hayatına son verme hakkı var mıdır? Kendisine o yaşamı ve bedeni veren, verdiği yaşamı ve bedeni intihar yöntemiyle yok etme hakkını da vermiş midir? İnsanın elinde bu şekilde bir imha izni mevcut mudur?

Bu probleminin cevabı mühimdir. Bu yanıt düşünülmezse, intihar cinayetinin İslam’da niçin yasak olduğu net olarak anlaşılması imkansız.

Rabbimiz kırılgan ve saydam olan insan ruhunu, bir gövde içine bu dünyaya göndermiştir. Gönderilmiş olduğu bu bedeni insana mülk olarak mı vermiştir, yoksa emanet olarak mı? Doğrusu insan, bedenin misafiri mi, yoksa sahibi midir?

İşte tespiti ihtiyaç duyulan temel nokta budur! Eğer insan, bu bedenin sahibi ise sorun yoktur. Sahibi olduğu bedende istediğini yapabilir. Kendi mülküdür şu sebeple. Eğer sahibi değilse, o takdirde emaneti korumakla görevlidir. Tahrip etme hakkına haiz olması imkansız…

Demek ki, bu vücut ve bu gövde mülkümüz değil, ruhumuzu korumamız için bizlere lütfedilmiş bir misafirhanemizdir. Öyleki ise emanet olarak verilmiş bu İlahi sanat harikasını yok etmeye yönelik teşebbüslerde bulunamayız. Yanlış bir ifadeyle ölüm orucu denen açlık protestosuna giderek tahribine sebep olamayız.

Ekonomik yada toplumsal sıkıntılar yüzünden ümitsizliğe kapılıp da intihara yönelemeyiz. Vücudumuzu canlı bomba olarak patlatıp da havaya uçuramayız. Zira bu bedeni, bu organları, bu eli, ayağı, gözü, kulağı, hiçbirini biz yapmamışız, onlar bizim sanatımızın ürünü değildirler. Bu sanat harikasını yaratıp da bizlere ikram ve kayra eden Zat, onu bir misafirhane olarak kullanmamızı izin vermiştir. Tamire izin var, tahribe izin yoktur.

İşte bundan dolayıdır ki, İslam’da insanoğlunun kendi malı olmayan bedenini yok etme manasına gelen intiharların her türlüsüne yasak konmuş; hatta bazı alimler, intihar ederek Allah’ın binasını yok edenin cenaze namazının kılınmayacağını dahi söylemişlerdir.

adsense

Nitekim Bediüzzaman Hazretleri de hem bedenin kendisinin hem de idaresinin bizlere bırakılmadığına dikkat çekmiş olduğu ibretli izahında, şu düşündürücü ikazlarda bulunmuştur. (mealen):

“Ey insan! Bil ki, Cenab-ı Hakk’ın sana ikram etmiş olduğu vücudun, cismin, organların emanettir, mülk değildir! Doğrusu Cenab-ı Hak senin istifaden için kendi mülkünü senin eline emanet olarak vermiş, istifade et diye ikram ve ihsanda bulunmuştur.”

“Madem sana verilen yaşam ve yaşamın gerekleri ve lazımları mülk değil, ibahadır. Doğrusu ihtiyacını karşılaman için emanet olarak verilmiştir. Öyleki ise emanetçi anlayışıyla hareket etmen lazımdır. Iyi mi ki bir zat ziyafete misafirleri çağrı eder, onlara ziyafet meclisindeki eşyadan ve ziyafetten istifadeyi özgür kılıyor; fakat mülk olarak vermiyor, ziyafetin usulü ev sahibinin rızası dahilinde tutum etmektir. Öyleki ise israf edemez, başkasına ikram edemez, sofradan kaldırıp başkasına sadaka veremez, dökemez, zayi edemez. Eğer onun şahsına mülk olarak vermiş olsaydı, bu tarz şeyleri yapabilirdi ve kendi arzusuyla hareket edebilirdi. Aynen bunun benzer biçimde, Cenab-ı Hak sana yalnız istifaden için verdiği yaşamı, bedeni intihar ile sona erdiremezsin.”

“Gözünü çıkaramazsın, manen gözü kör etmek demek olan gözü verenin rızası haricinde haram yerde kullanamazsın; kulağı, dili ve bunlar benzer biçimde cihazları harama sarf etmekle manen öldüremezsin. Ve hatta eti yenilmeyen hayvanları dahi gereksiz yere katledemezsin ve hakeza. Bu sebeple dünyada sana verilen tüm bu nimetler, bu dünya misafirhanesinin sahibi olan Mihmandar-ı Kerim-i Zülecelal’in kanunlarının işaretlediği şekilde tutum etmeni gerektirir.” (Bediüzzaman Said Nursi, Barla Lahikası, 250. Mektup)

Slm ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

Sorularlaislami… tarafınca Ct, 06/05/2006 – 00:00 tarihinde gönderildi

adsense

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir