İslam’da evlilik farz mıdır?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

İslam dini evlenmeyi teşvik etmiş ve Müslümanlara, evli olmayanları evlendirme emri vermiştir. Resûlullâh sallallâhu aleyhi ve sellem de evlenerek bu yolla mü’minlere örnek olmuştur.

Âlimler, evlenmediği takdirde zinaya düşme korkusu taşıyan ve evlenme imkânına haiz olan müslümanların evlenmelerinin farz; fakat bunun dışındaki durumlar için sünnet olduğu kanaatine varmışlardır.

Mevzuyla ilgili olarak Nebîmizden şu hadisler nakledilmiştir:

“Gençler! Kimin maddi imkânı var ise derhal evlensin. Kim de maddi imkân bulamazsa (nafile) oruç tutsun. Zira oruç, onun için şehveti kırıcıdır.” (Buhari, Nikâh, 3; Müslim, Nikâh, 1)

Enes b. Malik radıyallahu anh’tan: Üç şahıs Nebîmizin hanımlarının evlerine geldi ve onun ibadetinin Ne Şekilde bulunduğunu sordular. Kendilerine Nebîmizin ibadeti anlatılınca onlar bu ibadeti azca görüp: “Biz nerede, Resûlullâh nerede! Allah, Resûlünün geçmiş olan ve gelecek tüm günahlarını bağışlamıştır (bizim daha oldukca yakarma yapmamız lazım)” dediler. Bunun üstüne içlerinden biri: “Ben artık geceleri daima namaz kılacağım”, dedi. Bir diğeri: “Ben de daima oruç tutacağım”, dedi. Üçüncüsü de: “Ben de kadınlardan ayrı yaşayacağım, asla evlenmeyeceğim”, dedi. Onlar bu sözleri söylerken Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem onların yanlarına çıkageldi ve şöyleki buyurdu:

“Sizler şöyleki şöyleki söyleyen kimselersiniz fakat dikkat edin! Allah’a vallahi billahi ki, ben sizin Allah’tan en oldukca korkanınız ve en oldukca takvalı olanınızım. Bununla beraber ben oruç da tuta­rım, oruçsuz da bulunurum. Namaz kılarım, fakat gecenin bir kısmın­da uyurum da. Hanımlarla da evlenirim. (İşte benim sünnetim, yaşam yolum budur.) Her kim benim bu sünnetimden (yaşam yolumdan) yüz çevirirse, o benden değildir!” (Buhari, Nikâh, 1; Müslim, Nikâh, 5 (1401)

Ebû Eyyûb radıyallahu anh’tan: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyleki buyurdu:

“Dört şey tüm nebîlerin sünnetlerindendir. Utanma duygusu, güzel koku sürünmek, misvak kullanmak ve evlenmek.” (Tirmizi, Nikâh, 1)

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir