İstihare hakkında data verir misiniz?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

İstihare; “yapılması kabul edilen bir işin, Allah katında hayırlı olan şekliyle gerçekleşmesini istemek” anlamına gelir. İstihare doğrusu hayırlı olanı isteme, bir duadır. Nasıl yakarış edileceğini Allah Teâlâ Kur’an-ı Kerim’de bizlere öğretmiş, Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem de bunu uygulayarak bizlere örnek olmuştur:

Allah Teâlâ şu şekilde buyurmuştur:

“Ey inanç edenler! Sabır ve namaz ile Allah’tan yardım isteyin. Muhakkak ki Allah sabredenlerle beraberdir.” (Bakara, 2/153)

Câbir radıyallahu anh’ın şu şekilde söylediği nakledilmiştir:

“Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem tüm işlerinde, Kur’an’dan sûre öğretir benzer biçimde istihareyi de öğreterek şu şekilde derdi: “Sizden biriniz bir işe niyetlendiği süre farzın haricinde iki rekât nafile namaz kılsın ve şu şekilde desin:

“Allah’ım! Senden, senin ilim ve kudretinden hayır beklerim. Senin büyük lütfundan talep ederim. Şüphesiz senin her şeye gücün yeter; benim gücüm yetmez. Sen bilirsin, ben bilemem. Sen tüm gizlilikleri bilensin. Allah’ım! Eğer bu işi dinim, yaşayışım ve işimin sonucu yada dünya yada ahiretimin sonucu bakımından benim için hayırlı bulunduğunu bilirsen o işi bana takdir et, kolaylaştır ve onu bana kutsal kıl. Eğer bu işi; dinim, yaşayışım ve işimin sonucu yada dünya yada ahiretimin sonucu bakımından benim için şer olarak bilirsen, onu benden, beni de ondan uzak eyle. Nerede olursa olsun benim için hayır olanı takdir et. Sonrasında da beni bu hayırdan memnun kıl.” (Buharî, Teheccüd, 25, Deavât, 49, Tevhid, 10; İbn Mace, İkâme, 188; Ahmed b. Hanbel, 3/344)

Maliki fakihlerinden İbnu’l-Hâc el-Abderî, istiharenin bundan ibaret bulunduğunu, ek olarak bir işaret almak amacıyla kişinin yada bir başkasının onun adına rüya görmek suretiyle uyumasının, gün ve şahıs adlarından uğur çıkarma benzer biçimde davranışlara başvurmasının bid’at bulunduğunu belirtir. (Salim Nasihat, “İstihâre”, Diyanet İslam Ansiklopedisi, İstanbul, 2001, cilt: 23, sayfa: 334.)

Rüyada beyaz yada yeşil renk görmenin hayra; siyah yada kırmızı görmenin ise şerre yorulmasının herhangi bir dini dayanağı bulunmamaktadır. Bundan dolayı istihare / hayırlı olanı isteme; bir duadan ibarettir, rüya ile hiçbir ilgisi yoktur.

İstihare kişisel bir vakadır. Kişinin lüzumlu tüm çabayı gösterip araştırma ve istişarelerini tamamladıktan sonrasında hakkında hayırlısını takdir etmesi için Allah’a yakarış etmesinden ibarettir. Şahıs, bunun sonucunda gene serbesttir. Dilerse yapar dilerse yapmaz. İstiharenin kati bir bağlayıcılığı yoktur.

İSTİHÂRE DUASI

 

اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْتَخِيرُكَ بِعِلْمِكَ وَأَسْتَقْدِرُكَ بِقُدْرَتِكَ، وَأَسْأَلُكَ مِنْ فَضْلِكَ الْعَظِيمِ، فَإِنَّكَ تَقْدِرُ وَلاَ أَقْدِرُ وَتَعْلَمُ وَلاَ أَعْلَمُ وَأَنْتَ عَلاَّمُ الْغُيُوبِ، اللَّهُمَّ إِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الأمْرَ خَيْرٌ لِي فِي دِينِي وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي أَوْ عَاجِلِ أَمْرِي وَآجِلِهِ فَاقْدُرْهُ لِي وَيَسِّرْهُ لِي ثُمَّ بَارِكْ لِي فِيهِ، وَإِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الأمْرَ شَرٌّ لِي فِي دِينِي وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي أَوْ فِي عَاجِلِ أَمْرِي وَآجِلِهِ فَاصْرِفْهُ عَنِّي وَاصْرِفْنِي عَنْهُ، وَاقْدُرْ لِي الْخَيْرَ حَيْثُ كَانَ ثُمَّ رَضِّنِي بِهِ

OKUNUŞU: “Allâhümme innî estehîruke bi ilmike ve estakdiruke bi kudretike ve es’elüke min fadlike’l-azîm. Fe inneke takdiru ve lâ akdiru ve ta’lemu ve lâ a’lemu ve ente allâmu’l-ğuyûb. Allâhümme in künte ta’lemu enne hâze’l-emra hayrun lî fî dînî ve meâşî ve âkıbeti emrî ev ‘âcili emri ve âcilihî fakdurhu lî ve yessirhu lî sümme bârik lî fîhi. Ve in künte ta’lemu enne hâze’l-emra şerrun lî fî dînî ve maâşî ve âkıbeti emrî ev ‘âcili emri ve âcilihî fasrifhu annî vasrifnî anhu vakdur lî el-hayra haysü kâne. Sümme raddınî bihî.”

ANLAMI: “Allah’ım! Senden, senin ilim ve kudretinden hayır beklerim. Senin büyük lütfundan talep ederim. Şüphesiz senin her şeye gücün yeter; benim gücüm yetmez. Sen bilirsin, ben bilemem. Sen tüm gizlilikleri bilensin. Allah’ım! Eğer bu işi dinim, yaşayışım ve işimin sonucu yada dünya yada ahiretimin sonucu bakımından benim için hayırlı bulunduğunu bilirsen o işi bana takdir et, kolaylaştır ve onu bana kutsal kıl. Eğer bu işi; dinim, yaşayışım ve işimin sonucu yada dünya yada ahiretimin sonucu bakımından benim için şer olarak bilirsen, onu benden, beni de ondan uzak eyle. Nerede olursa olsun benim için hayır olanı takdir et. Sonrasında da beni bu hayırdan memnun kıl.”  (Buharî, Teheccüd, 25, Deavât, 49, Tevhid, 10; İbn Mace, İkâme, 188; Ahmed b. Hanbel, 3/344)

Bununla ilgili görüntülü cevabımızı aşağıdaki linkten seyredebilirsiniz:

Dinimizde istihareye yatmak diye bir şey var mıdır?

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir