Kadınlardan gelen günlük akıntılar abdesti bozar mı?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Allah Teâlâ şöyleki buyurur:

“… Hasta yada yolcu olur yada sizden biri ayakyolundan gelir ya da bayanlara temas etmiş olur da su bulamazsanız temiz toprağa teyemmüm edin; onunla yüzünüzü ve ellerinizi mesh edin…” (Mâide, 5/6)

Bu ayet, abdestin, tuvalette olan şeylerle bozulacağını bildirmektedir. Bir hanımdan gelen günlük akıntılar, tuvalette olan şeylerden olmadığı için abdesti bozmaz. Onun abdesti bozacağına dair sahih yada zayıf herhangi bir hadis, sahabe yada tabiin sözü de yoktur.

Mevzu ile ilgili tıbbî bilgiler özetle şöyledir:

“Vajinal akıntı bir salgıdır ve burun salgısı olan sümük, ağız salgısı olan tükürük, gözyaşı, kulak salgısı olan buşon şeklinde, bulundukları ortamı korumuş olan, ya da işlevlerine destek olan maddelerdir.”

“Vajinal salgı ne olursa olsun olması ihtiyaç duyulan şu demek oluyor ki fizyolojik bir salgıdır; olmaması hastalıktır. Ve burun salgısı, gözyaşı, ağız salgısı ve öteki salgılar şeklinde, olmadığı süre şu demek oluyor ki bu salgılar salgılanmadığı süre vücutta hastalık ortaya çıkar.”

“Vajen, cinsel bölgede bulunan üç açıklıktan birisidir. Burası oldukça mühim, bundan dolayı dini olarak iki açıklıktan bahsediliyor. Önde idrar torbasından gelen üretra denen bir idrar kanalı vardır. Arkada bağırsak son kısmı olan rektum denilen bölgenin çıkış kısmı şu demek oluyor ki anüs vardır ve dışkının atılımını sağlar. Vajen bu iki açıklığın ortasında yer edinen bir açıklıktır.”

“Anüs ve üretradan şu demek oluyor ki idrar torbasından ve büyük abdest yaptığımız kalınca bağırsaktan atıkların dışarı atılması iradi olarak ortaya çıkar. Biz bu tarz şeyleri dışarıya çıkartırken değişik kaslarımızı kullanarak bu tarz şeyleri dışarı atıp atmama mevzusunda bir iradeye sahibiz. Oysa akıntıyla ilgili bu şekilde bir iradeye haiz olmayız. Kısaca bunların dışarı atılmasını engelleyecek bir kas sistemi, bir kapak sistemi ya da kasılmayı elde eden sfinkter dediğimiz bir sistem ortada yoktur ve akıntının dışarı atılması irade haricinde ortaya çıkar.”

“Vajen-döl yolunda salgı bezi yoktur. Beyaz bir akıntıdır, kokusu yoktur, yapışkandır. Yapışkan olmasını sümük şeklinde değerlendiriyoruz, biz buna mukus diyoruz. Mukus hem burundan hem de vajenden gelen akıntı için geçerli olan bir ifadedir. Kaşıntı yapmaz, nonirritan’dır şu demek oluyor ki değdiği dokuda hastalık vermez. Bu özellik idrar ve dışkıda yoktur. Bundan dolayı idrar ve dışkı hakikaten zararlıdır, içinde bazı zararı dokunan maddeler vardır, mikroorganizmalar bulunur.” (Ayşe Filiz Yavuz Avşar, “Kadınlardan Gelen Vajinal Akıntının Tıbbî Keyfiyeti”, Güncel Dini Meseleler İstişare Toplantısı -V, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları, Afyon, 2012, s. 443-448)

Bayanların hususi halleri mevzusunda sağlam ve geniş data edinmek için hanım hastalıkları ve doğum uzmanı bir jinekolog tabip tarafınca vakfımızda verilen semineri izlemenizi tavsiye ederiz. Bu seminerde hanımefendilerin âdet günleri, âdet düzensizlikleri, âdet dışı lekelenmeler, lohusalık, lohusalık müddeti ve günlük düzgüsel akıntılar hakkında data verilmiştir. Semineri aşağıdaki linkten seyredebilirsiniz:

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir