Kainatın değişmesi benzer biçimde Allah da değişiyor mu?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Kıymetli kardeşimiz,

Değişmek ya da değişmemek kavramları mahlûkat için geçerli olup, cenabı Bari için kullanılmaz. Zira biz değişmemeyi algıladığımız değişiklik üstünden algı etmekteyiz. Mevla’nın sıfatları ise hem değişime hem de değişmemeye kaynaklık eden ve her ikisini de yönetim eden bir asıllıktadır.

Kainatta her şey değişirken, hem de birbirinin kısmen misli kısmen de aynı ile yenilenmektedir. Doğrusu değişiklik ve yenilenme değişmemektedir. Bu ise sadece her ikisine de gücü yeten bir kudret ile mümkün olabilir.

Kainatın devamlı yenilenmesi ve gökler ile yerin bu şekilde devamlı devam etmesi bu işi icra eden bir irade ve kudretin ayetleridir. İnsanların yaptıklarını da Allah (c.c) yaratır. Saffat suresi 96. ayete gore insanların yapmış olup ettiklerini de Mevla yaratmaktadır. Sadece tercihler ve sorumlulukları insanlara aittir. Öncesiz ilimde ise her şey bilinmektedir.

Teknoloji benzer biçimde insan yaşamını kolaylaştırıcı hususlar, tanrısal yardım neticesinde insana onun acziyetine binaen tedrici olarak esin edilmektedir. İnsanın sorumluluğu ise bu teknolojiyi insanlığın iki cihanda da saadeti için kullanmak üzerinedir.

Slm ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

burcuciftci98

Tarih: 21.11.2019 – 20:00 | Güncelleme: 03.12.2019 – 15:15

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir