Karanlıkta namaz kılmak mekruh mudur?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Karanlıkta namaz kılmayı yasaklayan ayet yada hadis yoktur. Aksine Resûlullâh’ın karanlıkta namaz kıldığı rivayet edilmiştir. Mevzuyla ilgili bir hadis şöyledir:

Âişe validemiz şu şekilde demiştir:

“Ben Resûlullah’ın ön tarafında, ayaklarım onun kıblesine (kısaca secde ede­ceği yere) gelmek suretiyle uyurdum. O secdeye vardığı vakit eliyle beni dürterdi, ben de ayaklarımı geriye çekerdim. Secdeden kalktığı vakit gene uzatırdım.” Âişe validemiz devamla demiştir ki: “O zamanlarda evlerde kandiller (kısaca ışık­lar) yoktu.” (Buhârî, Salât, 22, 104; Müslim, Salât, 272; Nesâî, Tahâret, 19; Muvatta, Salâtü’l-Leyl, 2; Ahmed b. Hanbel, 6/148, 225)

Mühim olan secde edilecek olan yerin namaz kılmaya elverişli olmasıdır. Kimi zaman namaz kılınacak yerde namaza engel bir necaset yada secde edildiğinde kişiye zarar verebilecek cam kırıkları, iğne vb. şeyler bulunabilir. Eğer bu tarz bir olay yoksa karanlıkta namaz kılmakta herhangi bir sakınca olmaz.

Cevabın yayımlandığı yer için bkz: Yahya Şenol-Enes Alimoğlu, İnsanlık Zamanı Süresince O Namaz, Süleymaniye Vakfı Yayınları, 3. Baskı, İstanbul, 2016, s. 179-180.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir