Karıncalar konuşuyor!

Karıncalar Konuşuyor mu? Karıncalar Neden Ezilerek Ölmez? Karıncalar konuşuyor mu? Karıncalar neden ezilerek ölmez? “Karınc..


Karıncalar Konuşuyor mu? Karıncalar Neden Ezilerek Ölmez?

Karıncalar konuşuyor mu? Karıncalar neden ezilerek ölmez?

“Karınca vadisine geldiklerinde, bir dişi karınca: ‘Ey karınca topluluğu, kendi yuvalarınıza girin… Süleyman ve ordusu farkına varmadan sizi kırmasın!’ dedi”

Neml Suresi 27/18

Oxford Üniversitesi’nden Jeremy Thomas, karıncaların kraliçe karıncadan yapacakları işlere dair sesli emir aldıklarını ispatladı ve bu sesleri kaydetmeyi başardı. Kraliçenin sesi duyulduğunda işçi karıncaların antenleri havada ve çeneleri açık, saatlerce hareketsiz ve hazırolda beklediklerini kaydetti. Emri veren dişi bir karıncaydı yani kraliçe karınca.

Ayrıca karıncalar dünyasında dışarıda yiyecek arayan ya da savunma görevini üstlenenler sadece kısır dişi karıncalardır. Erkekler yuvada çiftleşmekten başka bir iş yapmazlar ve bunun ardından ölürler. Erkek karıncalarda kanatlı olabileceği için kraliçe ile kolayca karıştırılabilirler.

Kuran-ı Kerim’in mucizesi karıncaların seslenerek haberleşmesi ve bu haberleşmenin yine dişiler arasında olduğunu hatta emir komuta zincirinde dişi olanın en üstte olduğunu ifade etmesidir. Ayrıca ordu üzerinden geçerse “ezilirsiniz” yerine “sert cisimler için kullanılan “kırılmak” kelimesinin kullanılması da çok dikkat çekicidir. Çünkü karıncaların vücutları bir kristal ya da camı andırır. Ezilmez; kırılarak ölür ya da sakat kalırlar.

adsense

Karıncaların sesli haberleştikleri, dışarıda çalışıp, uyarı veya emir verebilecek karıncanın dişi karınca olduğunu ve karıncaların ezilmeyen fakat kırılgan bir bedene sahip olduğu asla 1400 yıl önce bilinemez ya da tahmin bile edilemezdi.

Neml suresinde geçiyor:

Neml /karınca

حَتّٰى اِذَا اَتَوْا عَلٰى وَادِ النَّمْلِ قَالَتْ نَمْلَةٌ يَا اَيُّهَا النَّمْلُ ادْخُلُوا مَسَاكِنَكُمْ لَا يَحْطِمَنَّكُمْ سُلَيْمٰنُ وَجُنُودُهُ وَهُمْ لَا يَشْعُرُونَ

Neml Sûresi 27,18

Bu âyette:
1. Karınca isim olarak müennes (dişil) kullanılmış ona ait söyledi fiili müennes gelmiş
2. Karınca (cins isim olarak) müzekker kullanılmış ve buna hitaben yuvalarınıza giriniz emri müzekker gelmiş, ordu sizi ezip parçalamasın cümlesinde karıncalara ait siz zamiri müzekker gelmiş.

Katâde’nin şöyle dediği rivayet edilmiştir: O, bir gün Kûfe’ye gelmiş ve etrafına insanlar toplanmış. Bunun üzerine o, “İstediğinizi sorun” demiş. Ebu Hanife (r.h) de, o zaman henüz bir delikanlı olarak, onların arasında imiş ve “Süleyman (a.s)’ın karıncasının, erkek mi dişi mi olduğunu sorun” demiş. İnsanlar, Katâde’ye bunu sorunca, o cevap verememiş. Ebu Hanife (r.h), o karıncanın dişi olduğunu söylemiş. Ebu Hanife’ye “Nereden biliyorsun?” denildiğinde, “Allah’ın kitabından… Çünkü Allah, kitabı Kur’ân’da demiştir. Eğer o karınca erkek olsaydı, derdi” cevabını vermiştir. Bu böyledir. Çünkü “nemle” kelimesi, müzekker ve müennesi aynı olma bakımından, “hamâme” (güvercin), “şât” (koyun) kelimeleri gibidir. Binâenaleyh bunlardan dişisi erkeğinden verilen sıfat ile (erkek güvercin) ve diyerek veya gibi zamirler kullanılarak ayırt edilirler.

Kaynak: Araştırmacı Yazar ve Yönetmen Erdem Çetinkaya’nın “Kutsal Gizemler -I-” kitabından alıntıdır.

  • Ayrıca bakınız: Bal Yapan Dişi Arılar mı, Erkek Arılar mı?
  • Ayrıca bakınız: Allah bize neden Dişi Örümcek yuvasını örnek olarak verdi?
  • Ayrıca bakınız: Allah bize neden bir Sineği örnek verdi?

The post Karıncalar konuşuyor! appeared first on Mekteb-i Suffa.

adsense

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karıncalar konuşuyor!

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.