Kasko yaptırmanın hükmü nedir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Kasko ile görüntülü cevabımızı aşağıdaki linkten seyredebilirsiniz.

Araç Kaskosu Yaptırmak Caiz midir?

Cevabın yazıya geçirilmiş hali ise şöyledir:

Kasko, vasıta sigortasıdır. Bunu yaptırabilirsiniz. “Kaskoda bir ekip sömürüler vs. var” deniyor. Doğrudur, bir ekip yanlışlıklar var. Fakat genel bir gereksinim da var. Siz o yanlışları düzeltmeye çalışın. Uğraşın, en iyisini yapın, Allah Teala en iyisini yapmamızı emretmiyor mu? Uğraşın, bir numaralı sigortacılığı siz yapın. Hepimiz sizleri örnek alsın. Fakat o zamana kadar araçlarınızı kasko yaptırabilirsiniz.

Şimdi, bu kaskoya karşı çıkanlar ne diyor? Deniliyor ki:

1. Kasko, faize benziyor. Zira kasko şirketine 100 lira ödeyip kimi zaman 200 lira alabiliyorsun. Arabanı 1000 liraya kasko yaptırıyorsun fakat ağır bir kaza sonucu arabanın kullanılmaz olması durumunda kaskodan 20-30 bin lira alabiliyorsun. İşte bu faize benziyor.

2. Bu kumara da benziyor. Zira kaskoya para yatırıyorsun, kimi zaman fazlasını alabiliyorsun; fakat kimi zaman {hiç de} alamıyorsun.

3. Burada Cenab-ı Hakka güvensizlik de var.

Burada bizim dikkat etmemiz ihtiyaç duyulan şudur. Hiçbir mevzu benzerliklere bakarak halledilemez. Şimdi bir Müslüman ile bir kâfir yan yana gelseler dış görünüşleri itibariyle birbirlerine benzeyen tarafları mı oldukca olur, benzemeyen tarafları mı? Doğal ki benzeyen tarafları: İkisinin de iki eli, iki ayağı, iki gözü vs. vardır. Şimdi hepimiz bu benzerliklere bakarak mı birine kâfir diğerine Müslüman diyoruz? Hayır, ikisi arasındaki farka bakıyoruz, benzerliklere değil! Benzerliklere bakarak hareket edenler “alışveriş de tıpkı faiz gibidir” diyenlerin konumuna düşerler. Hâlbuki Allah alım satımı helal faizi haram kıldığına bakılırsa demek ki ikisi aynı şeyler değildir. Asla kimse anında ödemek suretiyle borç almaz; fakat bedelini derhal ödemek suretiyle bir mal/eşya alabilir. İşte bu farktan dolayı alım satım helal, faiz haramdır.

Bir de şuna dikkat edelim: Parasını faize yatırmak isteyen herhangi bir kişinin parasını gidip de bir kasko şirketine yatırdığı vaki midir? Asla böyle bir durum olur mu? Ya kumar oynayan bir şahıs bir ihtimal kazanırım diye gidip de kaskoya para yatırır mı? Bu tarz bir olay mümkün mü?

Bir insan Allah’a güvenmediği için mi kasko yaptırır? Hâşâ asla kimsenin aklının ucundan bile geçmez böyle bir durum! Bu, bir yardımlaşmadır. Yarın benim başıma bir şey gelirse bana yardım edilecek. Ben almazsam bir başkası alacak. Bunun bir başka kolaylığı daha var: Kaza meydana getiren iki vasıta sürücüsünün birbirleri ile kavga etmeden sakin sakin oturduklarını görüyoruz. Niçin? Zira hasarlarını ödeyecek kasko şirketleri var da ondan. Öyleki olmasa ne yapar bu iki şahıs? Kavga ederler. Bazı kimselerin araçları kaza yapmadığı halde yapmış benzer biçimde göstererek haksız yere kaskodan para aldıkları da malumdur. Fakat bu benzer biçimde yanlış davranışlara bakılarak da yargı verilemez. İnsanın olduğu yerde bu benzer biçimde yanlışların olmaması mümkün müdür? İnsanlar Allah’ın apaçık ayetlerine karşı ne benzer biçimde yanlış tavırlar içindeler?

Netice olarak kasko yaptırmakta herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir