Kaza orucu istenilen vakit, herhangi bir ayda tutulabilir mi?


Sual Detayı
Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Evet, kaza orucunuzu bu şekilde tutabilirsiniz.

Bir Müslümanın değişik zamanlarda tutamadığı oruçlarının toplamı altmış gün ise, bu tarz şeyleri değişik zamanlarda ayrı ayrı tutabilir. Sadece Ramazan orucunu bozmaktan dolayı iki ay kefaret gerekmişse, bu tarz şeyleri ara vermeden tutması gerekir.

Ramazan ayında, hiçbir özür yokken niyet ederek başlamış olduğu bir orucu bile bile bozan bir kimsenin kefaret cezâsı olarak iki ay oruç tutması gerekir. Bir senenin Ramazan’ında yada başka senelerde birden fazla bu şekilde oruç bozan bir hiç kimseye tek kefaret gerekir. Şâyet oruç tutmaya güç yetiremiyorsa altmış fakire yiyecek yedirir.

Kefaret orucu iki kamerî ay tutulur. Doğrusu meselâ Rebîülâhir ve Recep ayında iki ay üst üste oruç tutan kimse kefaret borcunu ödemiş olur. Doğrusu burada kesinlikle altmış günü bulması gerekmez. Meselâ Rebîülâhir otuz gün, Receb ayı da yirmi dokuz ün çekse, toplam elli dokuz gün tutacaktır. Buna bir de kaza ekler, böylece altmış günü bulmuş olur.

Fakat kefaret orucunun ilk gününe ayın birinci günü olarak değil de beşinde yada onunda başlasa, artık bundan sonrasında aylar kaç çekerse çeksin altmış günü tamamlaması gerekir. Bir de kaza orucu tutarak toplam altmış bir günü bulmuş olur.

adsense

Kefaret orucunu asla kesmeyip ara vermeden iki ay yada altmış gün tutmak gerekir. Meselâ, araya seyahat, hastalık, Ramazan yada bayram, hanımefendilerin lohusalığı şeklinde bir hal girer de iki ayı yada altmış günü doldurmamış olursa, tutulan oruçlar kefaret orucundan sayılmaz, tamamı nafile olacağından yeni baştan tutmaya başlanması gerekir. Hanımefendilerin âdet halleri sıraya engel değildir. Âdetleri tamamlandıktan sonrasında gün geçirmeden kaldıkları yerden kefaret orucunu tutmaya devam ederler.

Kaza orucu kefaret orucu ile beraber hesap edilmez. Doğrusu iki ay üst üste kefaret orucunu tutan kimse, kaza orucu olan bir günü ondan ayrı olarak meblağ, onun içine katmaz, beraber hesap etmez. Meselâ Receb’in birinci gününde kefaret orucuna başlayıp, Şaban ayı ile beraber iki ay üst üste asla ara vermeden tutan kimse, esas olarak kefaret borcunu tutmuş olur. Kaza orucunu da hemen sonra Ramazan’ı müteakip, meselâ bayramın ikinci günü yada istediği bigün tutabilir. Böylece hem kefaret, hem de kaza borcunu tamamlamış sayılır. Recep ve Şaban aylarından birisinin yirmi dokuz gün çekmesinin bir tesiri yoktur. Doğrusu kefaret orucu tamamlanmıştır.

İlave informasyon için tıklayınız:

Şafii ve Hanefi mezhebine göre kaza orucu olan kimse o yıl tutmayıp diğer yıl tutarsa ne olur?..

Merhaba ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

Anonim tarafınca Per, 02/11/2006 – 00:42 tarihinde gönderildi

adsense

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaza orucu istenilen vakit, herhangi bir ayda tutulabilir mi?

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.