Kerahet vaktinde niçin uyunmaz, hikmeti nedir? “Kerahet vaktinde uyuyup da sıhhatli kalkarsanız şükredin.” diye bir hadis var mıdır?


Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Sorudaki şekliyle bir rivayete rastlayamadık. Aşağıdaki rivayet aynı anlama gelebilir.

“İkindiden sonrasında,  uyuyup da aklını kaybeden kimse, yalnız kendini kınasın.”(Kenzu’l-Ummal, h. No. 41362)

Mecmauz’zevaid’de bu hadisin zayıf olduğuna işaret edilmiştir.(bk. Mecmau’z-zevaid, 5/116).

Bilinmiş olduğu şeklinde -gündüz itibariyle- uykunun üç zamanı var ve üç ayrı hükmü vardır:

Birincisi: Gayluledir: Bu uykunun zamanı; sabah namazının girmesiyle adım atar, ta kerahet vaktinin bitiş zamanı olan güneşin doğmasından ortalama 45 dakika sonrasına kadar devam eder.

Bu zaman, günlük çalışmanın hazırlığını yapmak, serinliğinden yararlanmak zamanıdır. Güneşin doğmasından sonrasında bir rahatlama/gevşeme söz mevzusu olup, çalışmanın şevkini kırdığından ve de bereketsizliğe sebebiyet verdiğinden, hadiste “hilaf-ı sünnet/Sünnete aykırı” olarak değerlendirilmiştir.

adsense

İkincisi: Feyluledir: Bu zaman, ikindi namazından sonrasında adım atar, akşam namazına kadar devam eder. Bu uyku, insanda sersemlik meydana getirdiğinden, yarı uykulu bir hal oluşturduğundan, adeta insanoğlunun ömrünün kısalmasına sebebiyet vermiş olur, Yukarıdaki hadis rivayetinde geçen aklın kaybolması meselesi, bu sersemliğin şiddetine işarettir. O günkü meydana getirilen işlerin sonucunu görmek çoğu zaman o vakitte olacağı için, o esnada uyuyan kimse, sanki o günü yaşamamış ve o günün manevî neticesini görmemiş şeklinde olur. Bu sebeple, bu uyku da hadiste mekruh sayılmıştır. 

Üçüncüsü: Kayluledir:  Bu uyku sünnettir. Kuşluk vaktinden adım atar, öğleden birazcık sonraya kadar devam eder. Otuz dakika kaylule, iki saat gece uykusuna denktir. Bu uyku, teheccüd namazının kolaylıkla kılınmasına destek olduğu şeklinde, insana kazandırdığı zindelik yardımıyla emek verme temposuna katkı sağlamakta ve emek verme enerjisini arttırmaktadır.(Bu mevzu için bk. Nursi, Lem’alar/28. Lema). 

İlave data için tıklayınız:

Sabah namazından sonra ve ikindi vakti ile akşam ezanı arası uyumak (feylule, gaylule ve kaylule) sağlık açısından ve dinen sakıncalı mıdır? Sabah namazından sonra uyumamak sünnet midir? | Sorularla İslamiyet

Merhaba ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

Sorularlaislami… tarafınca Sa, 25/08/2009 – 00:00 tarihinde gönderildi

adsense

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kerahet vaktinde niçin uyunmaz, hikmeti nedir? “Kerahet vaktinde uyuyup da sıhhatli kalkarsanız şükredin.” diye bir hadis var mıdır?

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.