“Kim (din) kardeşine bir özür beyan eder de kardeşi bunu kabul etmezse, onun üstünde meks sahibinin günahı kadar vebal olur.” hadisini açıklar mısınız? Mutlak olarak her özür kabul edilmeli midir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Cevzân el-Kûfî radıyallahu anh konu alıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

“Kim (din) kardeşine bir özür beyan eder de kardeşi bunu kabul etmezse, onun üstünde meks sahibinin günahı kadar vebal olur.” (İbn Mace, Edeb, 23)

Hadis, özür dileyen bir din kardeşinin mâkul bir özrünü kabul etmek icap ettiğini, kabul etmeyenin günahkâr olacağını ifade eder. Zira meks sahibi, yanından geçen tüccarlardan haksız yere öşür adı altında bir miktar para alır. Aslen öşrü, usulünce, yetkilinin alması meşrudur, haram değildir. Usulsüz, haksız, liyakatsiz olarak alınırsa haram olacağı açıktır. (İbrahim Canan, Kütüb-ü Sitte Çeviri ve Şerhi)

Bu tür kazanç haram olduğu şeklinde din kardeşinin samimi ve meşru mazere­tini kabul etmek mümkün iken reddetmek de bu hadise bakılırsa günah­tır.

Sindi, hadisin açıklamasında şöyleki der:

Bu hadis, beyân edilen mazeretin yalan bulunduğunun bilinmemesi ve ortada bir hıyanetin bulunmaması şeklinde durmlarla ilgilidir. Bu şekilde bir durumda mümkün ise müslümanın mazeretini ka­bul etmek uygun olanıdır.

Şu halde ileri sürülen mazeretin ve zörün uy­durma olduğu ve bir hıyanetin yapıldığı bilinmiş olduğu vakit ileri sürü­len mazereti kabui etmemekte bir sakınca yoktur.

Özür dileme ile ilgili bazı hadis-i şerifler:

“Özür dilemek suretiyle gelen din kardeşiniz, niyetinde samimi olmasa da, özrünü kabul edin. Bu şekilde yapmayan Kevser havuzu başlangıcında yanıma gelemez.” (bk.Hakim, 4/170)

“Din kardeşinin özrünü kabul etmeyen, Kevser havuzundan içemez.” (Münavi, Feyzü’l-kadir, 3/1181)

“Müslüman kardeşinin özrünü kabul etmemek günahtır.” (Ebu Davud, el-Merasil, 1/351-h. no:521; İbn Mace, Edeb,23)

“Özrü kabul etmeyen, özür dileyenin günahını yüklenmiş olur.” (İbn Mace, Edeb, 23)

Müslümanın özrünü reddetmek mekruhtur. Özrü kabul etmek ve kusurları affetmek, Tanrı Teâlâ’nın sıfatlarındandır. Bu şekilde özrü de kabul etmeyene, Tanrı Teâlâ azap ve gazap eder.

Bir hadis-i şerif meali:

“Tanrı Teâlâ özür dileyenin özrünü kabul eder(Tanrı son nefeslerini vermeden ilkin kulunun yapmış olduğu tövbesini kabul eder).” (bk Ebu Ya’la, Müsned, 9/462)

Affetmek mütakilerin sıfatlarındandır. Al-i İmran Suresinde de (134 ve 135. âyetler) muttakinin sıfatlarını şöyleki sıralamaktadır:

“Bollukta ve darlıkta infak etmek.”
“Kızdıklarında öfkelerini yutmak.”
“İnsanların kusurlarını affetmek.”
“Kabahat yaptıkları yada nefislerine zulmettikleri vakit Tanrı’ı anmak ve günahlarından derhal tövbe etmek.”
“Yaptıkları günahlarda, bilerek ısrar etmemek.”

İlave informasyon için tıklayınız:

MERHAMET…

Merhaba ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

Sorularlaislami… tarafınca Çar, 14/09/2011 – 00:00 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir