Kımız içmek caiz midir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Allah Teâlâ şu şekilde buyurmuştur:

“Müminler! Hamr, kumar, dikili taşlar ve fal okları şeytan işi pisliklerdir. Onlardan uzak durun ki umduğunuza kavuşasınız.

Şeytanın istediği tek şey hamr ve kumarla aranıza düşmanlık ve kin sokmak bir de  Allah’ın zikri (olan Kur’an)’dan ve namazdan sizi alıkoymaktır. Artık vazgeçersiniz değil mi?” (Maide, 5/ 90-91) 

Ayette geçen “hamr” kelimesi, kişinin aklını örten her şey için kullanılır. Yenildiğinde, içildiğinde, kullanıldığında kişinin beynini uyuşturarak aklını örten doğrusu sarhoş eden her şey hamr‘dır.   

Peygamberimiz de kişiye sarhoşluk veren her şeyin hamr bulunduğunu ve her hamrın da haram bulunduğunu bildirmiştir. (Müslim, Eşribe, 73; Ebu Davud, Eşribe, 5; Tirmizi, Eşribe, 1) 

Kımız da eğer içildiğinde kişiyi sarhoş ediyorsa bu da hamr olur; içilmesi haramdır. 

Ek olarak ayette “Onlardan uzak durun” emri bulunmuş olduğu için sarhoş edici şeylerin alım satımı da caiz olmaz. Şu sebeple uzak durmak, sadece araya mesafe koymakla mümkün olur. Bundan dolayı Peygamberimizin hamr ile ilgili olarak on kişiye nalet etmiş olduğu rivayet edilmiştir: 

“Sıkana, sıktırana, içene, taşıyana, taşıtana, sunana, satana, parasını yiyene, satın alana ve satın aldırana.” (Tirmizî, Büyû 59; Ebû Dâvûd, Eşribe: 2)

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir