Kimse bana karışamaz demek doğru mu?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Fazlaca geniş kapsamlı bir soruya bir kaç açıdan özetlemek gerekirse yanıt vermeye çaba edelim inşallah.

Birincisi: Her ortamda, günlük hayatımızın debdebesi içinde bu şekilde büyük iddialarda bulunmak insana aciz ve yoksul bir kul bulunduğunu unutturabildiğinden, kim bilir bir kibirlenme vesilesi olabileceğinden, Cenab-ı Hak imtihanı ve hikmeti gereği bunu söyleyen kişiye bir yığın kulunu karıştırabilir, musallat edebilir ve bakar ve adeta der ki:

“Hani sana kimse karışamıyordu?”

Onun için ilke olarak bu biçim iddialı söylemlerden kaçınmalıyız.

İkincisi: Normal olarak ki “kimseden” kastımız Allah’ın iradesi olmamalı. Şu demek oluyor ki bu sözden – haşa – bu işime Allah karışamaz demek, adeta düpedüz şirk olur, sövgü olur.

Üçüncüsü ve kim bilir doğrusu şu olmalı: Allah bizi bu dünya misafirhanesine imtihanı gereği, kendisine yakarma etmemiz, O’nun canlı-cansız her yaratık üstündeki esma ve sıfatlarını okuyup, O’nu tesbih, tahmid ve tekbir etmemiz için göndermiştir.

Bu şekilde bir şuurdan gafil kalınmadan,  “Hakkın hatırını muhafaza için başka hatırlara bakılmaz!” sırrınca şöyleki demek olabilir:

“Ben kul olarak Allah’ın buyruk ve yasaklarını uygulamaya çaba ediyorum. Hâl böyleyken, Allah’ın dilemesi haricinde, O’nun inayetiyle asla kimse beni bu yolumdan döndüremez; Allah yoluna aykırı söz ve davranışları ile bana karışamaz!”

Slm ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

Anonim tarafınca Pt, 09/09/2019 – 18:46 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir