Kişinin nişanlısıyla ilişkisi Ne Gibi olmalıdır?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Sözlülük yada nişanlılık periyodu kişilerin birbirini tanıyacakları dönemdir. Bu zamanda kız ile adam dinen birbirlerine yabancı oldukları için kapalı bir mekânda yalnız başlarına kalamaz, el ele tutuşamaz, birbirlerine sarılamaz, öpüşemezler.

Evlilik maksadıyla bir adam ile bir bayanın ister karşı karşıya ister telefonla görüşmesi, hitabı caizdir. Fakat bunda da sınırlar vardır. Nikâhınız kıyılana kadar o sizin için yabancı sayılır. Dolayısıyla dinimizin bu mevzuda koyduğu mahremiyet ve terbiye kurallarına uymak durumundasınız.

Nişanlınızla ailesinin evinde görüşebilirsiniz. Böylece hem nişanlınızı hem de ailesini daha yakından tanıma fırsatı bulursunuz.

Düğününüz 1 yıl sonrasında olacağı için nikâh kıymanızı tavsiye etmiyoruz. Zira resmi nikâh olmadan kıyılan imam nikâhları maalesef şu an için hiçbir hukuki netice doğurmamakta ve ihtimaller içinde bir problemde daima kız mağdur olmaktadır. Nişanlılık periyodu yalnız bir ön anlaşmadır ve bununla mahremiyet ortadan kalkmaz. İki taraf da evlilik mevzusunda düşünce değiştirebilir.

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/nisanlilarin-nikahi.html

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir