Kişiye ölüm anında cennetlik yada cehennemlik olacağı gösteriliyorsa, mahşerde niçin amel defterinin sağından mı solundan mı verileceğinin telaşına kapılıyor?


Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Tanrı Teala geleceği bilmiş olduğu için, ölen bir insanoğlunun cennetlik yada cehennemlik bulunduğunu elbet bilmektedir.

Mezar alemi gaybi bir mevzudur. Bu bakımdan o alemdeki hesap ve sorgu sualin mahiyetini Peygamberimizin (asm) anlattığı şekilde bilmekteyiz.

Şahıs vefat ettikten sonrasında kabirde münker ve nekir tarafınca sorgu suale çekilir ve eğer mümin ise kabri aden bahçesine döner. Eğer cehennemlik ise kabri cehennem çukurlarından bir çukur haline gelir.

adsense

Günahları fazla olan bir mümin, ahirette ve mahşerde çektikleri sıkıntılar günahlarına keffaret olur. Bu bakımdan günahları sevabından oldukça olan bir insan mezar ve mahşerde çektikleri sıkıntıdan dolayı günahları azalır ve cennetlik bir insan olabilir. Bundan dolayı şahıs amelinin sağından yada solundan verileceğinin telaşında olabilir.

Ek olarak mahşer meydanının sertliğinden dolayı insan bu şekilde bir telaşa kapılmaktadır. Nitekim o günün dehşetinden peygamberler bile “nefsi nefsi” diyecektir.

Merhaba ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

Sorularlaislami… tarafınca Per, 04/08/2011 – 00:00 tarihinde gönderildi

adsense

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kişiye ölüm anında cennetlik yada cehennemlik olacağı gösteriliyorsa, mahşerde niçin amel defterinin sağından mı solundan mı verileceğinin telaşına kapılıyor?

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.