Kişiye ölüm anında cennetlik yada cehennemlik olacağı gösteriliyorsa, mahşerde niçin amel defterinin sağından mı solundan mı verileceğinin telaşına kapılıyor?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Tanrı Teala geleceği bilmiş olduğu için, ölen bir insanoğlunun cennetlik yada cehennemlik bulunduğunu elbet bilmektedir.

Mezar alemi gaybi bir mevzudur. Bu bakımdan o alemdeki hesap ve sorgu sualin mahiyetini Peygamberimizin (asm) anlattığı şekilde bilmekteyiz.

Şahıs vefat ettikten sonrasında kabirde münker ve nekir tarafınca sorgu suale çekilir ve eğer mümin ise kabri aden bahçesine döner. Eğer cehennemlik ise kabri cehennem çukurlarından bir çukur haline gelir.

Günahları fazla olan bir mümin, ahirette ve mahşerde çektikleri sıkıntılar günahlarına keffaret olur. Bu bakımdan günahları sevabından oldukça olan bir insan mezar ve mahşerde çektikleri sıkıntıdan dolayı günahları azalır ve cennetlik bir insan olabilir. Bundan dolayı şahıs amelinin sağından yada solundan verileceğinin telaşında olabilir.

Ek olarak mahşer meydanının sertliğinden dolayı insan bu şekilde bir telaşa kapılmaktadır. Nitekim o günün dehşetinden peygamberler bile “nefsi nefsi” diyecektir.

Merhaba ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

Sorularlaislami… tarafınca Per, 04/08/2011 – 00:00 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir