Kız çocuğunun evlendirilme yaşı minimum kaç olabilir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Minik yaşlarındaki çocuklar evlendirilemezler. Evlenme için buluğ çağına ulaşmak yetmez, reşit olmak da gerekir. Rüşt yaşı bölgelere gore değişebileceğinden değişik yaş uygulamaları olabilir. Fakat dokuz yaşındaki bir çocuk reşit olmaz.

Allah Teala Nisa suresinin 6. ayetinde şu şekilde buyurmuştur:

“Yetimleri, evlenme çağına gelene kadar deneyin; onlarda olgunlaşma/rüşd görürseniz mallarını kendilerine verin; büyüyecekler de geri alacaklar diye onları israf ederek ve sav elden yemeyin. Varlıklı olan, iffetli olmaya çalışsın, yoksul olan uygun bir halde yesin. Mallarını kendilerine verdiğiniz vakit, yanlarında tanık bulundurun. Hesap sormak için Allah yeter.”

Ek olarak Nisa Suresinin 2. ve 3. ayetlerini bu ayetle beraber değerlendirebilecek bilgiye haiz olan kişiler evlilik için reşit olmanın da koşul bulunduğunu görürler.

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/islama-gore-kucuk-cocuklarin-evlendirilmesi-mumkun-mudur.html

Bu ayete gore dinimizde evlilik çağı denen yaş “rüşd çağı”dır. Rüşd çağı ise kişinin erişkinlik çağına adım atması ile süregelen sadece hepimiz için değişim arz edebilen bir dönemdir. Örneğin A şahsı erişkinlik çağı ile beraber hem de rüşd çağına girmiş olabilir. B şahsı ise erişkinlik süreci üstünden bir kaç yıl geçmiş olduğu halde rüşd çağına girmemiş olabilir. Buna şu demek oluyor ki kişinin evlilik çağına girmiş olup olmadığına karar verecek olanlar da kişinin ailesi şu demek oluyor ki velisidir. Bu yüzden dinimiz velisiz olarak nikâh kıyılamayacağını bildirmiş, bu şekildeki nikâhları geçersiz saymıştır.

Sitemizde bu mevzu hakkında yeteri kadar data bulunmaktadır. İlgili yazıları okumanızı tavsiye ederiz:

www.suleymaniyevakfi.org/kutsanan-gelenek-ve-kuran/kuran-ve-gelenege-gore-kucuklerin-evlendirilmesi.html

Bir de aşağıdaki linkten bu mevzuyla ilgili işlediğimiz bir dersimizi izlemenizi tavsiye ederiz:

www.kurandersi.com/mukayeseli-fikih-muzakereleri/2011/cocuklarin-evlendirilmesi.html

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir