Kızların temiz olup olmadığı belli olurken adamların belli olmamasının sebebi nedir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Sual Detayı

Kızlık zarı sebebiyle, bir kızın zina edip etmediği belli olurken, adamların zina edip etmediğini belli eden bir durumun olmaması nedendir?
Evlilikte, niçin yalnız kızın bakireliği dikkate alınmakta adamın yalan söyleyip söylemediğini bilemiyoruz?

Yanıt

Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Öncelikle şunu bilelim ki kızlık zarı zina edilip edilmediğinin sağlam bir delili değildir; günümüzde tıbben bu zarın tekrardan yapılması mümkün olduğu benzer biçimde, biliyoruz ki zina suçu işlemeden de bu zar çeşitli şekillerde hasar görebilmektedir.

Esasen bu zarın esas varlığının amacı ve hikmeti kızın zina işleyip işlemediğini göstermek değildir. Bu insanların kanaatidir ve bazen büyük haksızlıklara da yol açmaktadır.

İşin tıbbi gerekçelerini hekimlere havale ederek şunu deriz; kızlık zarının amacı zinayı kanıtlama için olsaydı, bakire olmayan evli yada dul bir kadının zina edip etmediğinin de ne olursa olsun bir başka şekilde anlaşılması gerekirdi.

Zina, bir karı için ne kadar büyük bir günah ise, bir adam için de minimum onun kadar günahtır; zinakar hanıma “fahişe”, zinakar adama “hovarda” denilerek adeta birinin aşağılandığı bir ötekinin neredeyse övüldüğü, ahir vakit fitnelerinin yaşandığı feci bir devrin içindeyiz.

Bir müminin, ister hanım olsun ister adam olsun ne zina etmesi düşünülebilir ne de yalan söylemesi; bunun aksini icra eden imanını sorgulamalıdır, zira bunlar kebair dediğimiz büyük günahlardandır.

İslam hukukunda da zina ve yalancılığın müminler için hükümleri bellidir.

Tüm bunlara karşın tövbe kapısı da Allah’ın rahmeti yardımıyla sonuna kadar açıktır, meğer ki günahkar tövbe sonrası halini ıslah ede ve o günaha yine dönmeye.

Slm ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

Anonim tarafınca Çar, 09/10/2019 – 12:22 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir