Kocam, namaz kılmıyor ona Ne Şekilde davranmalıyım?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Kıymetli kardeşimiz,

Karı-koca ilişkisi bir tek bu dünya ile sınırı olan bir beraberlik değil, ahiret hayatında da devam edecek sonsuz bir yol arkadaşlığıdır. 

Bu uzun seferde eşler ne kadar fazlaca Allah’ın rızası dairesinde bir yaşam sürerlerse, hem dünya hem de ahiret saadetine o denli fazlaca mazhar olurlar.

Bunun için Allah’ın gösterdiği tarzda yaşamak ve sonsuz yaşam arkadaşımız olan eşimizin de bu doğrultuda yaşamasını istemek eş olarak en büyük arzumuz ve duamız olmalıdır.

Bediüzzaman Hazretleri bu mevzuda evli çiftlere şöyleki seslenir:

“Bahtiyardır o adam ki, refika-i ebediyesini kaybetmemek için saliha zevcesini öykünmek eder, o da salih olur.

Hem bahtiyardır o hanım ki, kocasını mütedeyyin görür, ebedî dostunu ve arkadaşını kaybetmemek için o da tam mütedeyyin olur, saadet-i dünyeviyesi içinde saadet-i uhreviyesini kazanır.

Bedbahttır o adam ki, sefahete girmiş zevcesine ittibâ eder, vazgeçirmeye çalışmaz, kendisi de iştirak eder.

Bedbahttır o hanım ki, zevcinin fıskına bakar, onu başka bir surette öykünmek eder.

Veyl o zevc ve zevceye ki, birbirini ateşe atmakta yardım eder. Doğrusu, uygarlık fantaziyelerine birbirini teşvik eder.” (bk. Lemalar, 24. Lema)

Görüldüğü şeklinde bir kadının kocasını kaybetmemek ve onu alevden korumak için çaba göstermesi onun adına büyük bir bahtiyarlıktır. Bu çaba içinde olmanızdan dolayı da sizi kutlama ediyoruz.

Sadece burada takip edilecek yöntem mevzusunda fazlaca duyarlı olunmalıdır.  Şu sebeple yaratılışı gereği ailesini korumakla yükümlü olan adam, devamlı onların nazarında kuvvetli, muhteşem ve başarıya ulaşmış görünmek ister. Eşinin söz ve davranışlarından da kendisinin bu duygularını güçlendirecek yada onaylayacak mesajlar gelmesini bekler. 

Aksi durumda, kısaca herhangi bir eksikliği, noksanlığı, beceriksizliği, hatası ve günahından dolayı adam, karısı tarafınca eleştirilir yada cezalandırılırsa, azca ilkin ifade ettiğimiz duyguları rencide olacağından kendisini ve benliğini korumak için tepki verebilir. Bu durumda hatasının yada günahının bilincinde olup düzeltmek istese bile, kimi zaman maalesef, duygularına yenik düşerek, sırf eşinin zorlamasıyla değişmediğini göstermek için direnebilir yada değişmeyebilir. 

Bunun için yapılması ve yapılmaması gerekenleri şöyleki sıralayabiliriz. 

1) Namaz kılmayan bir kocayı, asla eleştirmemek, bilhassa evlatlarının ve öteki akraba yada arkadaşlarının yanında ona bu eksikliğini hatırlatmamak gerekir. 

2) Diyanetindeki eksikliğinden dolayı, kocayı cezalandırmaya kalkmamak. Doğrusu onu, kocasına karşı olan sorumluluklarını yerine getirmemek, ev işlerini aksatmak yada yatakları ayırmak şeklinde ceza yöntemleriyle düzeltmeye çalışmamak.

3) Namaz konusunu, adamın vakit açısından rahat olduğu ve iyi bir ruh halinde bulunmuş olduğu bir vakit diliminde baş başa konuşmak 

4) Mevzuya girmeden ilkin, iyi özelliklerini takdir edip, konuşmaya o şekilde adım atmak gerekir. Bilhassa hanımı, evlatları ve öteki aile bireylerine olan katkısı, yardımı, sevgisi ve öneminden söz etmek. Fakat abartmadan ve bir tek hakikaten mevcud özelliklerini dile getirmek.

Örneğin: “Evimin direği! Senin ailene, çocuklarına ve bana olan düşkünlüğünü fazlaca takdir ediyorum, ne iyi ki varsın. Allah seni başımızdan tamamlanmamış etmesin” vb. şeklinde. 

5) Eşin namaz kılmadığını bir yakınma, sitem, azarlama yada aşağılama şeklinde ona eksiklik duygusunu yaşatacak şekilde değil de, bir tek ben-diliyle ve arzu/talep şeklinde dile getirirsek, Allah’ın izniyle onun bunu daha kolay kabul etmesini sağlarız.

Örneğin “Seni fazlaca beğeniyorum, takdir ediyorum, sadece namazlarını aksatmana/kılmamana fazlaca, fakat fazlaca üzülüyorum. Senin cehennemde yanmana dayanamam. Rabbimin seni bundan dolayı hesaba çekmesini istemiyorum. Namazını kılarsan hem Allah senden razı olur hem de ben fazlaca mutlu olurum” şeklinde ifadeler kullanmak. 

6) Namaz ve öteki ibadetleri yerine getirmemek,  inanç zayıflığından oluşur. Bunun için imanı güçlendirecek eserleri ailecek beraber okumak son aşama yararlı olur.

Sadece mümkünse direkt namaz mevzuları olmasın. Şu sebeple namaz kılmayan eş, kendisini eğitmek yada ileti vermek için okunduğunu anlarsa, tepki verip dinlemeyebilir.

7) İbadetlerdeki ihmalkarlık kimi zaman tembellikten ve de beyaz perde, dizi, toplumsal medya, aşırı spor seyretme, aşırı haber ve oturum takip etme şeklinde “uygarlık fantaziyeleri” ile fazlaca fazla ilgilenmekten de kaynaklanabilir.

Bediüzzaman, “yaşamını güzelce uygarlık fantaziyesiyle geçirmek” iştahını bu asrın bir hastalığı olarak tanım eder. (bk. Emirdağ Lâhikası 2, s. 246)

Kalbin gıdası ve ruhun ab-ı yaşamı” olan namaz, bir mümine ağır geliyorsa, ondan içsel haz almıyorsa, zevk ve haz duygularını, uygarlık fantaziyeleri ile doldurmuş anlama gelir.

Bunun için mümkünse bu tarz şeyleri azaltmak, en asgari düzeye indirgemek gerekir ki, içsel hazza yer açılsın

8) İnsanın kendi eşine yada yakınına etki etmesi devamlı kolay olmadığı için en güzeli, kocanızın namaz kılan ve bu mevzularda duyarlı dostlar edinmesi ve onlarla sık sık bir araya gelmiş olarak söyleşi ve dostluğu devam ettirmesi de fazlaca yararlı olacaktır.

9) Tüm bu tarz şeyleri yaptıktan sonrasında, sabırla duaya devam ederek, neticeyi Allah’tan beklemek gerekir. Şu sebeple her şey bizim elimizde değildir.

İlave data için tıklayınız:

Namaza devam etmek ve bırakmamak için ne yapmalıyız …

Namaz kılmayı terk ettim; tekrar nasıl başlayabilirim? Namazlarımı …

Namaz kılmak istiyorum, ancak tam olarak kılamıyorum. Nedendir …

Namazın zamanımız açısından önemi nedir? Namazın mana ve …

Neden namaz kılıyoruz, namaz kılmanın faydası nedir, Allah’ın bizim …

Namaz nedir, insan için ne mana ve ehemmiyeti eardır?

Slm ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

Anonim

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir