Kolları sıvayarak namaz kılmak mekruh mudur?

SORU:

Gömleğin kollarını sıvayarak/kıvırarak namaz kılmak mekruh mudur?

Tarih: 18 Nisan 2017


Hanefi fıkıh kitaplarında adamların kollarını dirseklere kadar sıvayarak namaz kılmaları mekruh kabul edilmiştir. O kitaplarda bu mevzu anlatılırken dayanak olarak “bu hareketin kibir, gösteriş olacağı”, “secdeye gitmeyi zorlaştıracağı”, “namaz adabına, ciddiyetine uygun olmayacağı” şeklinde gerekçeler ileri sürüldüğü görülmektedir.

Mevzuyla ilgili bir hadis ise şöyledir:

Resûlullâh buyurdular ki:

“Bana yedi kemik üstüne secde etmem emredildi. Alın -ve eliyle burnunu işaret etti- eller, diz kapakları, ayakların uçları. Elbiseleri de saçı da (secde esnasında) toplamayız.” (Buhârî, Ezân, 133, 134, 137; Müslim, Salât, 227-231 (490); Ebû Dâvûd, Salât, 155; Tirmizî, Salât, 203; Nesâî, Tatbîk, 40, 43-44; İbn Mâce, İkâmet, 19.)

İmam Nevevî, bu hadisin şerhinde şunları anlatmaktadır:

adsense

“Bu hadise nazaran namazda saçı yada elbiseyi toplamak mekruhtur. Bu hâl cumhûr-u ulemâya (âlimlerin çoğunluğuna) nazaran; namaz içinde de namaza girmezden ilkin de mekruhtur. Buradaki kerâhet, kerâhet-i tenzîhiyye’dir (tenzîhen mekruh). Bu şekilde namaz kılmak her ne kadar hoş olmasa da namaz geçerli olur. İbnu’l-Munzir, Hasan-ı Basri’nin bu şekilde kılınan namazın iade edilmesi icap ettiğini anlatır. Âlimlerden Dâvûdi ise bu elbise toplama/kıvırma işinin bir tek namaz için olması halinde mekruh olacağını söylemiştir. Hâlbuki cumhurun görüşü tercihe şayandır.” (İmam Nevevî, Şerhu Sahîh-i Müslim, c: 4, s. 209)

Hanefi mezhebine nazaran ise mekruh olan, elbisenin kollarını dirseklere kadar kıvırmaktır. Dirsekten aşağı -mesela bileklerin derhal üzerine kadar- kıvırmak mekruh değildir. (Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslâmî, c: 1, s. 781, 24. madde.)

İnsanlar genel anlamda bir işe girişirken elbiselerinin kollarını sıyırırlar. Bunu yaparken elbisenin kollarının yapılacak işe engel olmamasını yada -işin yapısına bağlı olarak- herhangi bir pislik bulaşmamasını isterler. Fakat namaz, bu şekilde değildir. Bu yüzden namaza başlarken sanki bu şekilde bir işe girişiyormuş şeklinde elbisenin kollarını yada pantolonların paçalarını sıvamak hoş karşılanmaz. Fakat -yukarıda da belirtildiği gibi- namaz haricinde kolları kıvrılmış olan gömlekle yada kısa kollu bir gömlek ya da tişörtle namaza durmakta herhangi bir sakınca yoktur.

KAYNAK: Yahya Şenol-Enes Alimoğlu, İnsanlık Zamanı Süresince O Namaz, Süleymaniye Vakfı Yayınları, 3. Baskı, İstanbul, 2016, s. 167-168.

adsense

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kolları sıvayarak namaz kılmak mekruh mudur?

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.