Kolları sıvayarak namaz kılmak mekruh mudur?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Hanefi fıkıh kitaplarında adamların kollarını dirseklere kadar sıvayarak namaz kılmaları mekruh kabul edilmiştir. O kitaplarda bu mevzu anlatılırken dayanak olarak “bu hareketin kibir, gösteriş olacağı”, “secdeye gitmeyi zorlaştıracağı”, “namaz adabına, ciddiyetine uygun olmayacağı” şeklinde gerekçeler ileri sürüldüğü görülmektedir.

Mevzuyla ilgili bir hadis ise şöyledir:

Resûlullâh buyurdular ki:

“Bana yedi kemik üstüne secde etmem emredildi. Alın -ve eliyle burnunu işaret etti- eller, diz kapakları, ayakların uçları. Elbiseleri de saçı da (secde esnasında) toplamayız.” (Buhârî, Ezân, 133, 134, 137; Müslim, Salât, 227-231 (490); Ebû Dâvûd, Salât, 155; Tirmizî, Salât, 203; Nesâî, Tatbîk, 40, 43-44; İbn Mâce, İkâmet, 19.)

İmam Nevevî, bu hadisin şerhinde şunları anlatmaktadır:

“Bu hadise nazaran namazda saçı yada elbiseyi toplamak mekruhtur. Bu hâl cumhûr-u ulemâya (âlimlerin çoğunluğuna) nazaran; namaz içinde de namaza girmezden ilkin de mekruhtur. Buradaki kerâhet, kerâhet-i tenzîhiyye’dir (tenzîhen mekruh). Bu şekilde namaz kılmak her ne kadar hoş olmasa da namaz geçerli olur. İbnu’l-Munzir, Hasan-ı Basri’nin bu şekilde kılınan namazın iade edilmesi icap ettiğini anlatır. Âlimlerden Dâvûdi ise bu elbise toplama/kıvırma işinin bir tek namaz için olması halinde mekruh olacağını söylemiştir. Hâlbuki cumhurun görüşü tercihe şayandır.” (İmam Nevevî, Şerhu Sahîh-i Müslim, c: 4, s. 209)

Hanefi mezhebine nazaran ise mekruh olan, elbisenin kollarını dirseklere kadar kıvırmaktır. Dirsekten aşağı -mesela bileklerin derhal üzerine kadar- kıvırmak mekruh değildir. (Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslâmî, c: 1, s. 781, 24. madde.)

İnsanlar genel anlamda bir işe girişirken elbiselerinin kollarını sıyırırlar. Bunu yaparken elbisenin kollarının yapılacak işe engel olmamasını yada -işin yapısına bağlı olarak- herhangi bir pislik bulaşmamasını isterler. Fakat namaz, bu şekilde değildir. Bu yüzden namaza başlarken sanki bu şekilde bir işe girişiyormuş şeklinde elbisenin kollarını yada pantolonların paçalarını sıvamak hoş karşılanmaz. Fakat -yukarıda da belirtildiği gibi- namaz haricinde kolları kıvrılmış olan gömlekle yada kısa kollu bir gömlek ya da tişörtle namaza durmakta herhangi bir sakınca yoktur.

KAYNAK: Yahya Şenol-Enes Alimoğlu, İnsanlık Zamanı Süresince O Namaz, Süleymaniye Vakfı Yayınları, 3. Baskı, İstanbul, 2016, s. 167-168.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir