Konserve, meyve suyu benzer biçimde işlemlerde, meyve iç kurtlarının olması haram olur mu?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

–  “Tatarhaniye’de ‘bir çorbaya bir et kurdu girse, çorba necis olmaz. Sadece kurt parçalandığı takdirde çorba da yenmez. Şu sebeple, söz mevzusu kurt aslına bakarsak temiz olsa bile, artık bir meyte (ölü/leş) dir”.  Ben de derim ki, “ Bu ifadeden, meyve ve ürünlerdeki kurdun hükmü de anlaşılmış olur”(Reddu’l-Muhtar, 1/349). İbn Abidin’in bu ifadesinden anlaşılıyor ki, bir meyve yada yiyecekte bulunan kurt parçalanmadığı sürece onlara bir ziyanı olmaz.

– Bu mevzu Fetvayı Hindiye’de de aynen işlenmiş ve mevzu şu şekilde seslendirilmiştir:

“Bir çorbaya bir et kurdu girse, çorba necis olmaz. Sadece kurt yenmediği benzer biçimde,  parçalandığı takdirde çorba da yenmez.” (F. Hindiye, 43/275-Şamile).

– Meyve kurtlarının -meyvelerden ayrı- bağımsız bulunmaları durumunda yiyecek caiz değildir. Malikîler haricinde, öteki üç mezhep alimleri bunda hemfikirdir.

Fakat, meyveden ayırmadan, meyveyle birlikte yiyecek, caizdir. Şu sebeple, bu kurtları meyvelerden ayırmak fazlaca zor olsa gerek. (bk. Nihayetu’l-muhtaç, 2/255; Muğni’l-muhtaç, 1/369-Şamile-; V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 3/509). Bazı alimlere gore, ayıklanması kolay olsa bile meyve ve yiyeceklerle beraber yenmesinde bir sakınca yoktur. (bk. el-Fetava’l-fıkhıyetu’l-Kübra,9/444-Şamile).

– Fetava’ş-şebeketil’-İslamiye’nin verdiği bilgiye gore, Hanefi Mezhebi’ne gore, hemen hemen canlanmamış olan meyve kurtları, yiyeceklerle beraber olduğu benzer biçimde, tek başına da yenebilir. Ruh girdikten sonrasında hiçbir surette yenmez.  Öteki üç mezhebe gore, canlanmış olsun, olmasın, yiyeceklerle beraber yenmesinde bir sakınca yoktur.(bk. a.g.e, 3/525-Şamile)

Slm ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

Sorularlaislami… tarafınca Çar, 19/08/2009 – 00:00 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir