Kur’an-ı Kerim ne süre harakelendi? Evvelinde hareke ve noktalama işaretleri yokmuş, niçin gerek görüldü?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Tevbe Suresi 3. ayeti “Ve Rasuluhu” yerine “Ve Rasuluhi” şeklinde okununca anlam “Tanrı ve Rasülü müşriklerden beridir.” şeklinde iken “Tanrı, müşriklerden ve Rasülü’nden de beridir.” şekline dönüşür. Harekelemeye nazaran değişen bu okuyuş hatalarını, Arap olmayanların yada Arapça’yı bilmeyenlerin farketmesi imkansızdır. Harekeleme, bu zaruretten dünyaya geldi.

69/688 de Ebu’l-Esved ed-Düeli renkli bir mürekkeble harflerin üzerine, altına, önüne birer nokta koydu. Üstteki a, alttaki i, yandaki u sesini veriyordu. Tenvin içinde iki nokta kullanıldı.

Esved’in ögrencisi Nasr ibnu Asım (89/708) de harfleri harekeledi. Kimi tarihçiler bunu yapanın Basralı Yahya ibnu Ma’mer (129/746) bulunduğunu söylerler.

Kur’an imlasında son düzenleme Halil ibnu Ahmed (175/791) tarafınca gerçekleştirildi. Hemze, şedde, sila, revm, işmam belirlendi. Bu hareket başlangıçta bir muhalefetle karşılaştı ise de sonunda genel kabul görmüştür.

Hz. Osman (ra) mushafları hareke ve noktalama işaretlerinden hali olarak çoğaltıldı. Bu şekilde yazılmakla da birkaç vecih okunmaya musait idi. Çeşitli bölgelerde yaşayan halk kendi fıtrî selikasıyle bunların arasını ayırabiliyordu. Doğru okuyabilmek için biçim, hareke ve noktalama işaretlerine gereksinimleri yoktu. Halk kırk küsur yıl Abdülmelik’in hilafetine kadar Hz. Osman (ra) mushaflarını bu şekilde okumaya devam etti. Fakat Abdülmelik’in hilafeti döneminde Irak’ta tasnifler yaygınlaştı. O şekilde sanıyoruz ki buradaki «tasnif» ten maksat, Arap olmayanlarla karıştıktan sonrasında halkın  Kur’an’ın bazı kelime ve harflerini yanlış okumaları anlamındadır. (Subhi Es-Salih, Kur’an İlimleri)

Hakikaten bugünkü noktalar ve harekeler oldukca gerekliydi. Hasan Basri ve Muhammed bin Şirin, Mushafın noktalanmasında bir sakıncası olmadığını söylerler. Nevevi ise Mushafın noktalanmasının ve harekelenmesinin müstehap bulunduğunu söyler.

Merhaba ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

Sorularlaislami… tarafınca Çar, 26/10/2011 – 00:00 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir