Kur’an-ı Kerim’de “Yerlerin ve göklerin yaratılması, insanların yaratılmasından normal olarak daha büyüktür…” (Mümin, 40/57) deniliyor. Bu büyüklük acaba hangi yöndendir?..

- En büyük ve en ilginç mucize insan değil midir?


Sual Detayı

– En büyük ve en garip mucize insan değil midir?

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

İlgili ayetin meali:

“Gökleri ve yeri yaratmak, insanları yaratmaktan daha büyük bir iştir, fakat insanların bir çok gerçeği bilmezler.”(Mümin, 40/57).

Bu ayet-i kerime değişik şekillerde yorumlanmıştır:

a. Ayette yer edinen “NAS=İnsan”dan maksat ahir zamanda gelecek olan deccaldir. Yahudiler, deccalin konumu aşırı bir halde büyütülmüş olduğu için, bu ayette onlara yanıt olarak yer ve göğün yaratılması ondan daha büyüktür, denilmiştir. Dolayısıyla, deccalin uluhiyet dava etmesi, gerçekte onda bu şekilde bir vasfın bulunduğunu göstermez. Bu görüş Ebu’l Âliye’ye aittir.

b. Yahya b. Slm’a bakılırsa, ayette kureyş müşriklerinin öldükten sonrasında tekrardan dirilmeyi inkâr etmelerine karşılık verilen bir cevaptır. Kısaca; kâinatın yaratılması, insanların tekrardan diriltilmesinden daha büyüktür. O halde, evreni yaratan Tanrı insanları da diriltebilir.

c. Ayette insanlardan maksat onların fiilleridir. İnkârcılar, kaba kuvvetle müslümanları ezdiler, yurtlarından sürdüler ve bu kuvvetlerine dayanarak dinden yüz çevirdiler. İşte ayette “Tanrı’ın gökleri yeri yaratması, onların tüm işlerinden daha büyüktür. O halde, Tanrı’ın kuvveti onların kuvvetlerinden daha büyüktür. Öyleyse akıllarına başlarına toplasınlar, Tanrı’a teslim olsunlar, yoksa, onun kudretinin pençesinden kurtulamazlar.”(krş. Maverdi, ilgili ayetin tefsiri).

adsense

Alimlerin mühim bir kısmı, ayeti (b) şıkkına uygun yorumlamışlardır(bk. Razî, İbn Aşur, ilgili ayetin tefsiri).

Bununla birlikte, İnsanlara Tanrı’ın azamet ve kudretinin hatırlatılması için, koca kâinatın nazara verildiğini de düşünebiliriz. Koca Kâinatın yaratıcısı ve yegâne sultanı olan Tanrı’a karşı saygısızlık etmek, insan şeklinde aciz ve her şeyiyle Tanrı’a muhtaç olan bir varlığa yakışmaz. “Eserden müessire geçmek” kuralı çerçevesinde koca kâinata bakıp da Tanrı’ın büyüklüğünü anlamaları için bu şekilde bir ifade tercih edilmiş olabilir.

Sadece, şunu da unutmamak gerekir ki, yerin ve göklerin yaratılışının daha büyük olması, onların insanlardan daha üstün bulunduğunu gerektirmez. Nice küçükler var ki, sanat kıymeti itibariyle fazlaca büyüklerden daha büyüktür. Kaldı ki, insanda ruh, akıl, bilinç, düşünce, kalp şeklinde tinsel donanımları itibariyle kazanılmış olduğu ahsen-i takvim vasfı itibariyle benzetme kabul etmeyecek kadar muhteşem ve mükerremdir.

Slm ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

gunes94 tarafınca Pt, 02/07/2012 – 14:36 tarihinde gönderildi

adsense

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kur’an-ı Kerim’de “Yerlerin ve göklerin yaratılması, insanların yaratılmasından normal olarak daha büyüktür…” (Mümin, 40/57) deniliyor. Bu büyüklük acaba hangi yöndendir?..

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.