Kur’an kıssaları yaşanmış gerçek vakalar mıdır?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Kur’an-ı Kerim sık sık önceki Peygamberlerden ve ümmetlerinden bahseder. Bunlara kıssa denir. Bunlar birer hikâye yada temsil olmayıp hepsi haktır, gerçektir, hepsi yaşanmıştır. Kıssalardan derhal sonrasında yer verilen aşağıdaki ayetler bunun delilleridir:

“Ya Muhammed! Bu, gayb bilgilerindendir; bunu sana vahiy yolu ile bildiriyoruz. Yoksa Meryem’i hangisi himayesine alacak diye, aralarında kur`a çekerlerken sen onların yanında değildin, bu mevzuda tartışırlarken de yanlarında değildin.” (Âl-i İmrân, 3/44)

“Şüphesiz bu anlatılanlar gerçek olaylardır. Allah’tan başka ilah yoktur. Allah, hakikaten güçlüdür, doğru karar verir.” (Âl-i İmrân, 3/62) 

“(Resûlüm!) İşte bunlar sana vahyettiğimiz gayb haberlerindendir. Bundan ilkin onları ne sen biliyordun ne de kavmin. O halde sabret. Şundan dolayı iyi netice (sabredip) sakınanlarındır.” (Hûd, 11/49)

“Bu sana anlattıklarımız, kasabaların başından geçenlerdir. Onların bir kısmı hala duruyor, bir kısmı ise silinip gitmiştir.

Onlara biz zulmetmedik; fakat onlar kendilerine zulmettiler. Rabbinin (azap) emri vardığında, Allah’ı bırakıp da yalvardıkları tanrıları, onlara hiçbir şey sağlamadı, ziyanlarını artırmaktan başka bir şeye yaramadı.” (Hûd, 11/100-101)

“Peygamberlerin haberlerinden senin kalbini (doygunluk ve) teskin edeceğimiz her haberi sana anlatıyoruz. Bunda sana gerçeğin bilgisi, müminlere de bir nasihat ve bir uyarı gelmiştir.” (Hûd, 11/120)

“(Ey Muhammed!) Biz, sana bu Kur’an’ı vahyetmekle geçmiş milletlerin haberlerini sana en güzel bir halde anlatıyoruz. Gerçek şu ki, sen bundan ilkin (bu haberleri) elbet bilmeyenlerden idin.” (Yusuf, 12/3)

“İşte bu (Yusuf kıssası) gayb haberlerindendir. Onu sana vahyediyoruz. Onlar hile yaparak işlerine karar verdikleri vakit sen onların yanında değildin (ki bu tarz şeyleri bilesin).” (Yusuf, 12/102)

“Sağduyuluların, peygamberlere ilişkin hikâyelerden alacakları öğrenek dersleri vardır. Bu Kur’an bir sahte sözler dizisi değildir. Tersine O, kendisinden önceki mukaddes kitapları onaylayan, her şeyi detaylı halde özetleyen, mü’minler için doğru yol kılavuzu ve rahmet olan gerçek bir tanrısal kitaptır.” (Yusuf, 12/111)

“Biz sana onların başından geçenleri gerçek olarak anlatıyoruz. Hakikaten onlar, Rablerine inanmış gençlerdi. Ikimiz de onların hidayetini arttırdık.” (Kehf, 18/13)

“İşte böylece sana geçmiş önemli olaylardan bir kısmını anlatıyoruz. Tarafımızdan sana da bir zikir verdik.” (Tâhâ, 20/99)

Tüm bu ayetlerden sonrasında kıssaların gerçekte yaşanmış bulunduğunu kabul etme zorunluluğu vardır.  Temsili birer hikâye bulunduğunu söyleyenlerin dayandıkları bir kanıt yoktur. Delilsiz ve dayanaksız olan bu iddiaları dikkate almamak gerekir.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir