Kur’an’a gore soğan, sarımsak, mercimek değersiz yiyecekler midir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Allah Teâlâ şu şekilde buyurur:

“Bir ara şu şekilde demiştiniz: “Musa! Biz tek çeşit yemeğe katlanamayız. Haydi, bizim için Rabbine yalvar, bizlere yerde yetişen şeylerden çıkarsın; sebzesinden, hıyarından, sarımsağından, mercimeğinden ve soğanından…” O da şu şekilde demişti: “Kısaca üstün olanı daha aşağı olanla değişiklik yapmak mi istiyorsunuz? İnin bir şehre, orada istediğiniz her şeyi bulursunuz”. Başlarına sefillik ve umarsızlık çöktü. Yeniden Allah’ın azabına çarpıldılar. Evet, öyleki! Zira Allah’ın âyetlerini görmezlikten geliyorlar, peygamberlerini haksız yere öldürüyorlardı. Evet, öyleki! Zira isyana dalıyorlar ve aşırı gidiyorlardı.” (Bakara 2/61)

“…Üstün olanı daha aşağı olanla değişiklik yapma…” gıdaların karşılaştırılması şeklinde yorumlanmıştır. Bizlere gore burada karşılaştırılan, ziraat toplumu ile avcı toplumdur. Zira âyette yer edinen istekler, Yahûdileri ziraat toplumu haline getirir. Hâlbuki kudret helvası ve bıldırcın avı, onları avcı cemiyet yapmıştı. Bu şekilde toplumlar, av ardında koştukları için oldukça gezer ve yeni şeyler öğrenme mevzusunda duyarlı ve istekli olurlar. Güvenliklerini de en üst düzeyde sağlarlar. Toprağa bağlı olanların dünyaları toprakları ile sınırı olan olur. Gelişimleri takip edemez, kolayca sömürülürler. “Yerin bitirdiği sebze, hıyar, sarımsak, mercimek ve soğan”ı tercih edenlerin “… başlarına sefillik ve umarsızlık çökmüş….” olmasının sebebi bu olmalıdır. Çölde kalan Yahûdiler ise Calut’u yenerek büyük bir başarı elde etmişlerdi.

Bugünkü Yahudilerde de çoğunlukla avcı toplumu özelliği görülür. Av aletleri artık para; peşine koştukları ise ekonomik kıymeti olan işlerdir. Dünyanın neresinde mühim bir ekonomik kıymet üretilirse onları orada bulmak mümkün olur.

Musa aleyhisselam onların talep ettikleri yiyecekleri minik görmedi, “… İnin bir şehre, orada istediğiniz her şeyi bulursunuz” dedi. Kısaca istediğiniz yiyecekleri elde etmek için ziraat yapmanız gerekmez. Hangi şehre inseniz onları bulursunuz, demiş oldu. Böylece onları, ziraat yerine ticarete teşvik ediyordu.

KAYNAK: Abdulaziz Bayındır, Kur’an Işığında Doğru Bildiğimiz Hatalar, Süleymaniye Vakfı Yayınları, 3. Baskı, İstanbul, 2010, s: 278-279.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir