Kuran’da Bilim Neden Yok ?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Bu iddialar, Kuranın dinsel değil bilimsel bir kitap olduğunu zannedenler tarafından dile getirilmiştir.

Kuranda modern bilimin adını henüz yeni koyduğu gelişmelerin Kuranda bulunmaması bir eksiklik değildir. Çünkü bu kitap, bilimsel bir kitap değildir. Ve Kuran, hiçbir zaman eksiksiz bilimsel bir kitap olduğu vaadinde de bulunmamıştır. Yani bunların yer almaması zaten gayet normal bir durumdur.

Kuran bilime teşvik eder. Ama bilimi öğretmez. Bilime işaret eder. Ama bilimi göstermez.

Kuran, çağlara hitap eden sosyolojik ve psikolojik bir kitaptır. İçerisinde ağırlıklı olarak dini ifadeler barındıran bir kitaptır. Ayrıca bilime de, sanata da, spora da çeşitli yollarda imada bulunan bir kitaptır. Ama Kuran hiçbir zaman sadece bilim kitabı değildir. Aynı şekilde sadece sanat kitabı ve sadece spor kitabı da değildir ve olmamıştır.

Bir an Kuranda bütün bilimsel gelişmelerin yazdığını düşünelim. Birikimli bir şekilde ilerleyen ilmi, Kuranın tek seferde vermesinin, insanlar üzerindeki psikolojik etkilerini kestirmek hiç de zor olmasa gerek. Ayrıca modern terimlerle bahsedilen bilimsel bir kitabın bu kez de bizden önceki insanları kapsayamadığı, onlara ifade edemediği çok açık olmalıdır.

Bilim-banner-1764x700

Tüm bunları bir kenara bırakalım. Bilimi çok seven bu arkadaşların (!), Kuranda bilim ararken 20-30 yıl önce yeni bulunan Big Bang’i, kainatın genişlemesini, İzafiyet Teorisini, Dünyanın evre evre oluşumu hakkındaki imaları okuyamamaları da oldukça düşündürücüdür.

Kuran 6236 mesajdan oluşan Allah’ın mu’ciz bir kitabıdır. Bilimsel ögelerin kendisinde bulunmaması Onda yer alan bir eksiklik değildir. Bu, Kuranın ne olduğunu tam kavrayamayanların hatasıdır. Çünkü Kuran bilim kitabı değil, hayat kitabıdır. İnsan hayatı için ne lazımsa içerisinde belli seviyede bulunduran bir kitaptır Kuran.

Selam ve dua ile..

Müslüm Zunluoğlu

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir