Kur’an’da dağların sağlam birer kazık olarak dikilmesi ifade edilmesine karşın, niçin depremler oluyor?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı
Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

“Yeryüzünde, insanoğlu sarsılmasın diye durağan(durgun) dağlar yarattık, rahat gidebilsinler diye dağların aralarında geniş yollar var ettik.” (Enbiya, 21/31)

Oysa onları yaratan biz, o yeryüzünde kendilerini sarsacak diye ağır baskılar yaptık. Doğrusu gökten ayırdığımız ve üstünde kendilerine sudan yaşam verdiğimiz insanları, yerküresi hareketiyle çalkalayıp sıkıntıya sokmasın, sakin olacak yer bulsunlar diye o yeryüzünde suya karşılık sulb oturaklı kıt’alar (Omurgaları derinliklere gömülmüş parçalar kısaca) dağlar meydana getirdik. Bir düşünmeli ki, yeryüzü, sıvı bir halde kalsaydı ve yer hareket ettikçe insanoğlu çalkanıp dursaydı ne büyük sorun olurdu. Toprak hacminin yaratılması ve dağların kazık benzer biçimde oturtulması ile, bu sorun bertaraf edilip yeryüzü, insanların yaşaması için oturulabilir bir hale getirildi. Ve orada bazı alanlar, yollar yaptık ki doğru yolu bulabilsinler. Arzu ettikleri yere doğru gidebilsinler yada hak yolunu tutsunlar.

Depremlerin dağlık bölgelerde olmasının bir hikmeti de gösteriyor ki zelzele sebepler tahtında değil bizzat Tanrı’ın talimatıyla olmaktadır. Örnek olarak, bazı bölgeler fay hattı üstünde olmasına karşın asla zelzele olmamışken, fay hattı üstünde olmayan ikinci ve üçüncü derecedeki zelzele bölgelerinde zelzele görülmektedir.

İşte bu da gösteryor ki zelzele tamamen Tanrı’ın iradesi ile olmaktadır. Tanrı emrettiği takdirde dağları bile beşik benzer biçimde sallamaktadır.

İlave data için tıklayınız:

Deprem ve Musibetlerin Sebepleri, Hikmetleri ve Düşündürdükleri…

Merhaba ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

islamforum tarafınca Pt, 27/11/2006 – 20:11 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir