Kur’an’da geçen “sıyâm” kelimesi bildiğimiz manada “oruç” anlamına mı geliyor?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Arapça bir kelime olan “savm (الصوم)” ve “sıyâm (الصيام)” sözlükte; ‘kişinin yeme, içme, karı-koca ilişkisi, konuşma, adım atma vs. benzer biçimde herhangi bir şeyi terk etmesi, bunlara karşı kendini koruması’[1] anlamlarına gelir.

Özetlemek gerekirse “kendini tutmak” olarak Türkçeye çevirebileceğimiz bu kelimenin oruçla ilgili Bakara sûresi 187. ayette ne anlamda kullanıldığına bir bakalım:

İlgili ayette Allah Teâlâ, Ramazan gecelerinde karı-koca ilişkisinin özgür bulunduğunu belirttikten sonrasında “Fecrin olduğu tarafta ak çizgi kara çizgiden size gore tam seçilinceye kadar yiyin, için” buyurmuştur. Demek ki Ramazan gecelerinde iftar vaktinden itibaren tan yerinin ağarmasına şu demek oluyor ki imsak vakti girinceye kadar yiyecek, içmek ve karı-koca ilişkisi serbesttir. Ayetin devamında Allah “Sonrasında da sıyâm’ı geceye kadar tamamlayın” buyurduğuna gore buradaki “sıyâm” kişinin kendisini yemeye, içmeye ve karı-koca ilişkisine karşı tutması anlamında kullanılmış anlamına gelir. Bu da kelimenin bu ayette tam olarak bizim bugün tutmakta olduğumuz oruç demek bulunduğunu net bir halde göstermektedir.

[1] Halîl, Kitâbu’l-Ayn, s-v-m maddesi, c: 7, s. 171; İbn Manzûr, Lisânu’l-Arab, c: 12, s. 350.

KAYNAK: Yahya Şenol, Ramazan ve Oruç, 3. Bs., Süleymaniye Vakfı Yayınları, İstanbul, 2017, s. 94-95.

Bununla ilgili görüntülü cevabımızı seyretmek için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/oruc/kuranda-gecen-oruc-ile-allah-baska-bir-sey-kast-ediyor-olabilir-mi.html

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir