Kuran’ı en fazlaca takip eden komisyona niçin alınmadı?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

Niçin Kuran kitap haline getirilerken Kuran’ı en fazlaca takip eden, ilgilenen kişiler o vakit komisyona alınmadı?
Niçin Kuran kitap haline getirilerken Kuranı en fazlaca takip eden, ilgilenen kişiler o vakit komisyona alınmadı? Bunlar; Übey b. Kab,Muaz b. Cebel, Abdullah b. Mesut,Salim benzer biçimde şahsiyetler. Hatta İbn-i Mesut, “ben Muhammedden yetmiş küsur sure alırken Zeyd hemen hemen doğmamıştı, diyordu. Bu dört kişiden Salim ve İbn-i Mesut Mekkeden beri Hz.Muhammedle beraberdiler; Muaz ile Übey Medineliydi, sadece Medinede Hz. Muhammedle birlikte olmuşlardı. Fakat bunlardan hiçbiri komisyona alınmadı. Komisyon başkanı Zeyd b. Durağan(durgun) her ne kadar çocuk ve Medineli de olsa onun hakkında hadisler var ki Hz. Muhammed’e katiplik yapmış; sadece kalan üç üye Abdullah b. Zübeyr, Sait b. As ve Abdurrahman b. Haris hakkında Hz. Muhammed’in hiçbir hadisi yok. Zira bunlar Muhammed zamanında daha çocukmuş.

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Kuran metin haline getirildiğinde Kuran ile ilgili olmayan yada onunla ilgilenmeyen sahabi sayısı azdır. Komisyon emek harcamaları da bilinmiş olduğu benzer biçimde fazlaca geniş tutulmaz.

Burada bilhassa Hz. Peygamberin yanında resmi olarak bu görevi meydana getiren kişiler yada bu görevi kaldırabilecek fiziki ve mental özelliklere haiz kişiler seçilmiştir.

Kaynaklar Hz. Zeyd’in niçin seçildiğine dair birçok bilgiden bahsederler. Aslına bakarsanız komisyonda kimlerin vazife aldığına dair birçok değişik rivayet yer verilmiştir. Net bir data vardır ki o da Zeyd’in başkanlık yaptığıdır. Doğrusu işi organize etmektir.

Yoksa Zeyd tek başına oturup vahiyleri metin haline getirmedi. Komisyonda ve gerektiğinde komisyon haricinde kalan birçok sahabi bu eylemde etken vazife almıştır.

Hatta Enes b. Malik bu işin yazım kısmında vazife aldığını belirtmiş ve sorun olduğunda ilgili sahabilerin dışardan çağrıldığını ve kendilerine sorulduğunu, yardım alındığını belirtir. Bu da komisyonda herhangi bir kasıt olmadığını, belirli kişileri dışarda bırakıp birilerini hakkı olmadığı halde komisyona dahil edilmesi benzer biçimde durumların olmadığını açıkça ortaya koyuyor. Doğrusu komisyonda kıdem, yaş benzer biçimde kriterler değil, kalite benzer biçimde esaslar dikkate alınmıştır.

İlave data için tıklayınız:

Kur’an-ı Kerim’in yazılması, toplanması ve kitap haline getirilmesi …

 Kur’an’da gramer hataları var mı?

Merhaba ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

Aze_Kajmer tarafınca Pa, 24/09/2017 – 00:09 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir