Kuran’ı en fazlaca takip eden komisyona niçin alınmadı?

Neden Kuran kitap haline getirilerken Kuran’ı en çok takip eden, ilgilenen kişiler o zaman komisyona alınmadı?
Neden Kuran kitap haline getirilerken Kuranı en çok takip eden, ilgilenen kişiler o zaman komisyona alınmadı? Bunlar; Übey b. Kab,Muaz b. Cebel, Abdullah b. Mesut,Salim gibi şahsiyetler. Hatta İbn-i Mesut, "ben Muhammedden yetmiş küsur sure alırken Zeyd henüz doğmamıştı, diyordu. Bu dört kişiden Salim ve İbn-i Mesut Mekkeden beri Hz.Muhammedle beraberdiler; Muaz ile Übey Medineliydi, ancak Medinede Hz. Muhammedle beraber olmuşlardı. Ama bunlardan hiçbiri komisyona alınmadı. Komisyon başkanı Zeyd b. Sabit her ne kadar çocuk ve Medineli de olsa onun hakkında hadisler var ki Hz. Muhammed’e katiplik yapmış; ancak kalan üç üye Abdullah b. Zübeyr, Sait b. As ve Abdurrahman b. Haris hakkında Hz. Muhammed'in hiçbir hadisi yok. Çünkü bunlar Muhammed zamanında daha çocukmuş.


Sual Detayı

Niçin Kuran kitap haline getirilerken Kuran’ı en fazlaca takip eden, ilgilenen kişiler o vakit komisyona alınmadı?
Niçin Kuran kitap haline getirilerken Kuranı en fazlaca takip eden, ilgilenen kişiler o vakit komisyona alınmadı? Bunlar; Übey b. Kab,Muaz b. Cebel, Abdullah b. Mesut,Salim benzer biçimde şahsiyetler. Hatta İbn-i Mesut, “ben Muhammedden yetmiş küsur sure alırken Zeyd hemen hemen doğmamıştı, diyordu. Bu dört kişiden Salim ve İbn-i Mesut Mekkeden beri Hz.Muhammedle beraberdiler; Muaz ile Übey Medineliydi, sadece Medinede Hz. Muhammedle birlikte olmuşlardı. Fakat bunlardan hiçbiri komisyona alınmadı. Komisyon başkanı Zeyd b. Durağan(durgun) her ne kadar çocuk ve Medineli de olsa onun hakkında hadisler var ki Hz. Muhammed’e katiplik yapmış; sadece kalan üç üye Abdullah b. Zübeyr, Sait b. As ve Abdurrahman b. Haris hakkında Hz. Muhammed’in hiçbir hadisi yok. Zira bunlar Muhammed zamanında daha çocukmuş.

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Kuran metin haline getirildiğinde Kuran ile ilgili olmayan yada onunla ilgilenmeyen sahabi sayısı azdır. Komisyon emek harcamaları da bilinmiş olduğu benzer biçimde fazlaca geniş tutulmaz.

Burada bilhassa Hz. Peygamberin yanında resmi olarak bu görevi meydana getiren kişiler yada bu görevi kaldırabilecek fiziki ve mental özelliklere haiz kişiler seçilmiştir.

Kaynaklar Hz. Zeyd’in niçin seçildiğine dair birçok bilgiden bahsederler. Aslına bakarsanız komisyonda kimlerin vazife aldığına dair birçok değişik rivayet yer verilmiştir. Net bir data vardır ki o da Zeyd’in başkanlık yaptığıdır. Doğrusu işi organize etmektir.

adsense

Yoksa Zeyd tek başına oturup vahiyleri metin haline getirmedi. Komisyonda ve gerektiğinde komisyon haricinde kalan birçok sahabi bu eylemde etken vazife almıştır.

Hatta Enes b. Malik bu işin yazım kısmında vazife aldığını belirtmiş ve sorun olduğunda ilgili sahabilerin dışardan çağrıldığını ve kendilerine sorulduğunu, yardım alındığını belirtir. Bu da komisyonda herhangi bir kasıt olmadığını, belirli kişileri dışarda bırakıp birilerini hakkı olmadığı halde komisyona dahil edilmesi benzer biçimde durumların olmadığını açıkça ortaya koyuyor. Doğrusu komisyonda kıdem, yaş benzer biçimde kriterler değil, kalite benzer biçimde esaslar dikkate alınmıştır.

İlave data için tıklayınız:

Kur’an-ı Kerim’in yazılması, toplanması ve kitap haline getirilmesi …

 Kur’an’da gramer hataları var mı?

Merhaba ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

Aze_Kajmer tarafınca Pa, 24/09/2017 – 00:09 tarihinde gönderildi

adsense

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kuran’ı en fazlaca takip eden komisyona niçin alınmadı?

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.