Leasing nedir? Caiz olup olmadığı hakkında data verir misiniz?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Leasing, şu demek oluyor ki finansal kiralama, bir malı satın alarak ona gerekseme duyan şahıs ve kuruluşlara kiralamaktır. Bu, faize girmeden yatırım yapma imkânı sağlar. Kiralama ya düzgüsel şekilde, ya da mülkiyetin devriyle sonuçlanacak şekilde yapılır.

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/leasing-sistemi-nedir-islama-gore-caiz-midir.html

Düzgüsel kiralama, kiraya verilen malın, kira müddeti bitiminde geri alınması şeklinde olur. Meselâ bir leasing şirketi, sanayicinin gerekseme duyduğu bir yapınak binasını yaptırır yada satın alır, ona 10 yıllığına kiraya verir. Süre sonunda sözleşme yenilenmezse binayı geri alır. Şirketle sanayici içinde bu mevzuda bir ön sözleşme yapılabilir. Böylece taraflar, karşılıklı taahhüde girmiş olurlar. Bu taahhüt taraflardan birinin ötekini zarara sokmasını önleyecek şekilde yapılabilir. Fabrikanın kurulması için lüzumlu ekip ve tezgâhlar vs. de aynı usulle alınıp kiralanabilir.

Katılım bankalarının ve leasing şirketlerinin yapmış olduğu, mülkiyetin devriyle sonuçlanan kiralamadır. Bu, satış ile kiranın birleşmesinden doğan yeni bir akit sayılmaktadır. Buna nazaran, kiralanan mal 100 hisse saygınlık edilirse ilk taksitte bunun 1 hissesinin bedeli, 99 hissesinin kirası alınır. Doğrusu meydana getirilen her ödemenin bir kısmı mal bedeli, bir kısmı da kira bedeli olur. Taksitler ödendikçe kiracının o maldaki oranı artar. Bu hisse yüzde yüze ulaşınca kiracı, malın sahibi olur.

Bizlere nazaran bu, vadeli satıştan başka bir şey değildir. Bu sebeple hukuki ilişkiler, vadeli satışa nazaran düzenlenmelidir. (KAYNAK: Abdülaziz Bayındır, Tecim ve Faiz, Süleymaniye Vakfı Yayınları, İstanbul, 2007, s: 265-266)

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir