Materyalistlerin iddia ettikleri benzer biçimde madde öncesiz midir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Materyalistlerin yanıldığı noktalardan birisi de, Yüce Allah’ın (cc) ezelî sıfatını maddeye vermeleri ve maddeyi ezelî kabul etmeleridir. Yüce Allah’ın (cc) varlıklardaki kudretinin tecellisini görüp, fakat bunun nereden geldiğini bilemediklerinden ve nereden yönetim edildiğini anlayamadıklarından, madde ve kuvveti ezelî tevehhüm etmişlerdir. Böylece Yüce Allah’ın (cc) eserlerini,  maddede görülen harekete ve zerrelere vermişlerdir. 

Yüce Allah, mekândan münezzeh olmakla birlikte, her bir yerde, her bir şeyin icadında, her şeyin yanındadır. O, her şeyi görür, bilir, yönetim eder. İşte O’nun eseri olan varlıkları, cansız, kör, şuursuz, iradesiz, ölçüsüz ve rastlantı fırtınaları içinde çalkanan zerrelere, moleküllere ve bunların hareketlerine vermek kadar bir divanelik olabilir mi? Bunun ne kadar cahilane ve hurafekerane bir düşünce bulunduğunu zerre kadar aklı bulunanların bilmesi gerekir.

Bunlar Yüce Allah’ı (cc) kabul etmedikleri için, nihayetsiz ilahları kabul etmeye zorunlu oluyorlar. Doğrusu, Yüce Allah’ın (cc) zatının gereği olan ezeliyetini ve yaratıcılığını, kendi akıllarına sığıştıramadıklarından, o hadsiz ve nihayetsiz cansız zerrelerin ezeliyetlerini ve ilahlıklarını kabul etmeye mesleklerince zorunlu oluyorlar. Hâlbuki ilah benzer biçimde kabul edilen bu zerreler, Yüce Allah’ın (cc) nihayetsiz kudreti, emri altında hareket ettirilen muntazam ve görkemli bir ordusu hükmündedirler. O zerrelerden meydana gelen muntazam şekiller, yararlı neticeler, intizamlı ve hikmetli yaratılışlar, Ne Gibi akılsız, şuursuz ve ilimsiz zerrelere verilebilir? Bundan dolayı bir şeyde düzenlilik ve düzen var ise, bu bir bilimsel, iradeyi ve kudreti gösterir.

Slm ve {dua} ile…
KuraniKerimde.com

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions