Mealler niçin farklıdır?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

– Ana lisanı Arapça olmayan ve Arapça bilmeyenler, bir şeyler anlayabilmek uğruna Kuran meallerine başvuruyor. Fakat her insanın anlayışı, meali bir değil.
– Kuran-ı Kerim´in ayetlerde korunup, kollanacağına, açıklanıp, okunacağına dair altı çizilir, ne var ki çeviri edenlerin hepsi aynı fikirde değil.

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Kur’an ayetlerinin yorumu hakkında ihtilaf (değişik açıklamalar) tenevvü ihtilafıdır kısaca birbirine zıt olmayan çeşitli açıklamalar şeklindeki çeşitlilik ihtilafıdır, yoksa asla birbirine aykırı fikirler anlamında karşıtlık ihtilafı değildir.

Tenevvü ihtilafı iki türlüdür: Birincisi, maksadın ayrı ayrı eş anlamlı kelimelerle ifade edilmesidir.

İkincisi, her bir müfessirin genel bir şeyin ayrı ayrı örneklerini zikretmeleridir. Fatiha suresinde geçen, “Sırat-ı mustakîm” hakkında; İslâm, Kur’an, Tanrı’ın dinine ulaştıran yol, Resulullah ve ashabının yolu şeklindeki meal ve tefsirler benzer biçimde.

Bu tefsirler içinde zıtlık manasında bir ihtilaf olmadığı, aksine, birbirine yakın, bir bütünün parçaları benzer biçimde birbirini tamamlayan açıklamalar olduğu açıktır. Bu yüzden bu tür açıklamalar tenevvü ihtilafı olarak isimlendirilmektedir. Meallerde rastlanan açıklamalar da genel anlamda bu merkezdedir.

Ek olarak, Kur’an ifadeleri cami (kapsamlı, şümullü) olduğundan, birbirine aykırı olmayan çeşitli manaları bünyesinde barındırması onun i’câz / mucize özelliklerindendir.

Doğal olarak bu sözümüzün manası ayetler hakkında her türlü açıklamanın, mealin doğru olduğu değildir. Elbet ki beşerin elinin karıştığı her işte informasyon noksanlığı, anlamı kavrayamamak benzer biçimde sebeplerden meydana gelen hata ve kusurlar bulunabilir.

Meal yazanların hepsi, dini ilimlerde Arap dilinde, Türkçeyi güzel kullanmada otoriter insanoğlu değil şüphesiz. Dolayısıyla hepimiz informasyon ve kabiliyeti nisbetinde ayetten ve tefsirlerden anladığı manayı yazıya döküyor…

Merhaba ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

Taner Nasihat tarafınca Çar, 02/03/2016 – 03:05 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir