Mekke’deki kum fırtınası ve çekirge istilası neyin alametidir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

Mekke’deki kum fırtınası ve çekirge böceklerinin salgın etmesi neyin alametidir, neye yorumlamalıyız?

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Bu mevzuyu birkaç noktaya işaret ederek cevaplamak istiyoruz:

a. Bu tür musibetler, meydana geldiği yerin öteki yerlerden daha fena bulunduğunu göstermez.

Iyi mi ki minik kabahatleri işleyenlerin, nahiyelerde cezaları verilir. Büyük kabahatleri de büyük mahkemelere gönderilir. Öyleki de, müminlerin ve özgü dostların hükmen minik hataları, acele onları temizlemek için kısmen dünyada ve hızlıca verilir. Ehl-i dalaletin cinayetleri, o denli büyüktür ki, kısacık dünya hayatına cezaları sığışmadığından, adaletin gereği olarak sonsuz alemde en büyük mahkemeye havale edilmiş olduğu için, çoğunlukla burada cezaya çarpılmıyorlar. (bk. Nursi, Lem’alar, 48)

b. Bediüzzaman’ın açıklamalarından da  anlaşıldığı suretiyle, musibetler ilke olarak bir yada birkaç suçun sonucudur. 

“Sana iyilikten her ne gelirse Allah’tandır, kötülükten de sana ne gelirse o da kendindendir. Biz seni insanlara bir peygamber olarak yolladık; tanık olarak Allah yeter” (Nisa, 4/78-79) mealindeki ayette de bu gerçeğin altı çizilmiştir.

Buna bakılırsa, Mekke’deki kum fırtınası ve çekirge afetinin de herhalde bilmediğimiz bir içsel öne sürülen nedeni vardır. Bu gerekçeye tahmin yürüterek kati bir yargı verilemez. Güçlü ihtimalle, bu afetlerin de insan kaynaklı bir öne sürülen nedeni vardır. İlk etapta bazı adlar akla gelebilir, fakat bu da bir tahminden öteye geçemez. 

adsense

Geçenlerde Antalya’da meydana gelen felaketin faturasını kati olarak birilerine kesmek doğru olmadığı şeklinde, bu da ilmen öyledir.  

c. Burada şöyleki bir sual akla gelebilir. Bazı şahısların hatalarından oradaki tüm insanların cezalandırılmasının hikmeti ne olabilir?

Bu hususu Bediüzzaman hazretlerinden dinleyelim:

“Bazı eşhasın hatasından gelen bu musibet bir aşama memlekette umumî şekle girmesinin sebebi nedir?

Elcevab: Umumî musibet, ekseriyetin hatasından ileri gelmesi cihetiyle; ekser nasın o zalim eşhasın harekatına fiilen yada iltizamen yada iltihaken yandaş olmasıyla manen iştirak eder, musibet-i âmmeye sebebiyet verir.” (Sözler, 172)

Demek ki, bir toplumun başına gelen bela ve sıkıntılar, ya tüm toplumun hata ve günahlarının bir sonucudur ya da hata edenlere diğerlerinin yandaş olmasıyladır. Böylece genel ceza, genel bir kusurun sonucu oluyor.

“… Bir cemiyet kendilerindeki özellikleri değiştirinceye kadar Allah, onlarda bulunanı değiştirmez. Allah bir topluma fenalık diledi mi, artık onun için geri çevrilme diye bir şey yoktur. Onların Allah’tan başka yardımcıları da yoktur.” (Rad, 13/11)

Slm ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

Zehra geyik tarafınca Pt, 11/02/2019 – 20:02 tarihinde gönderildi

adsense

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir