Mevlana’nın aşkı tam yaşaması için Şems lüzumlu miydi? Ben Tanrı aşkı için ne yapabilirim?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

– Biliyorum ki Şemsi Tebrizi Mevlana’ya bir anlamda ayna oldu ve Tanrı’ın tecellilerini Şems’te görmüş olduğu için onu bu kadar sevmiş oldu. Fakat benim sorum şu:

– Tanrı’ın sevgisini tam anlamda yaşamak içim bu koşul mıydı?
– Kısaca Mevlana kendi başına tanrısal aşkı o seviyeye getiremez miydi?
– Niçin Şems ile oldu? 

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

– Şems’in Mevlana’nın aşkında ne kadar etki etmiş bulunduğunu bilemiyoruz. O mevzuda yazılmış bazı hikâyelerin abartılı olduğu ihtimali de azca değildir.

Bununla birlikte, hakiki aşka geçmek için mecazi aşk eleğinden geçmenin önemi inkâr edilemez. Zira, insanda mevcud sevgi potansiyelinin açığa çıkması ve bir enerjiye dönüşmesi için mecazi bir aşka gerekseme vardır. Sevgi duygularının uyanması, güçlenmesi, harekete geçmesi çoğu zaman bir sevgilinin varlığıyla mümkündür.

Sevginin bu hafifçe derecesinin ilk olarak hareket geçmesi için hafifçe bir sevda albeni merkezi olan dünyevi mahbuplara karşı uyanması gerekir. Bu hafifçe mertebeden geçtikten sonrasında hakiki mahbup olan Tanrı’a karşı sevginin en şiddetli derecesi olan aşk potansiyeli ortaya çıkar.

– Sizin / bizim bu şekilde bir aşkı koklamamız için ille de bir Şems gerekmeyebilir. Üstelik aşk mesleğinde nazlanmak olduğundan “Taptuğun kapısında” tam pişmemiş olanların şımarıklık şeklinde bir badireye girmeleri de söz mevzusudur.

Bu sebeple, Tanrı’ın buyruk ve yasaklarından ibaret olan İslam dininin övdüğü Takva’yı esas almak en selametli bir yoldur.

Bu mevzuda Bediüzzaman Said Nursi’nin “Yirmi Aşltıncı Söz’ün Zeyli” adlı eserini tavsiye etmekle birlikte, oradan bir örnek olarak şu cümleleri de nazar-ı dikkate sunmakta yarar görmekteyiz:  

“Cenab-ı Hakk’a vâsıl olacak tarîkler (yollar) pek çoktur. Tüm hak tarîkler Kur’an’dan alınmıştır. Fakat tarîkatların bazısı, bazısından daha kısa, daha selâmetli, daha umumiyetli oluyor. O tarîkler içinde, kasır fehmimle Kur’andan istifade ettiğim “Acz ve fakr ve şefkat ve tefekkür” tarîkıdır.

Evet acz dahi, aşk şeklinde bir ihtimal daha elsem (selametli) bir tarîktir ki; ubudiyet tarîkıyla mahbubiyete kadar gider.

Fakr (Kulun Tanrı’a olan ihtiyacını hissettiren tinsel yoksulluk) dahi, Rahman ismine îsal eder (ulaştırır).

Hem şefkat dahi aşk gibi, bir ihtimal daha keskin ve daha geniş bir tarîktir ki Rahîm ismine îsal eder.

Hem tefekkür dahi aşk şeklinde, bir ihtimal daha varlıklı, daha parlak, daha geniş bir tarîktir ki, Hakîm ismine îsal eder.” (Sözler, Yirmi Altıncı Söz, s. 476)

Her asrın, her dönemin bir hükmü var, bir yolu yordamı var.. Bediüzzaman Hazretlerinin bu reçetesini kullanmakta sayısız faydaların bulunduğunu düşünüyoruz. Kaldı ki, bu hakikatler -ilgili yerde açıklanmış olduğu üzere- bazı ayetlerin bir tefsiridir.

Bununla birlikte, bu hakikatler Hz. Peygambere (asm) doğal olarak olmaktan ibaret olan dini yaşamakla mümkündür. Tanrı katında bir mertebe almak istiyorsak, Hz. Peygamberin Kur’an ve sünnet-i seniyelerinde bizlere öğrettiği şekilde / sahabe şeklinde kulluk görevlerimizi yerine getirelim; gerisi Tanrı’a aittir.

 “Resulüm! De ki: ‘Ey insanoğlu, eğer Tanrı’ı seviyorsanız, gelin bana uyun ki Tanrı da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Tanrı gafurdur, Rahimdir / oldukca affedicidir, engin acıma ve kayra sahibidir.'”

 âyetinde i’cazlı bir îcaz vardır. Bu sebeple oldukca cümleler, bu üç cümlenin içinde dercedilmiştir. Şu şekilde ki:

“Şu âyet diyor ki: Tanrı’a (celle celalühü) imanınız var ise, elbet Tanrı’ı seveceksiniz. Madem Tanrı’ı seversiniz, Tanrı’ın sevilmiş olduğu seçimi yapacaksınız. Ve o sevilmiş olduğu biçim ise, Tanrı’ın sevilmiş olduğu zâta benzemelisiniz. Ona benzemek ise, ona ittiba etmektir. Ne zaman ona ittiba etseniz, Tanrı da sizi sevecek. Zâten siz Tanrı’ı seversiniz, tâ ki Tanrı da sizi sevsin.” (o şekilde değil mi?)  (Lem’alar, s. 57)

Slm ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

iso60 tarafınca Pa, 13/07/2014 – 05:30 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir