mezhepler arası imanda ikrarın yeri

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

ben bu yazıyı sitenizde görmüştüm hakikaten fakat şuan bende yeniden bulamadım. hatta oradan kopyalamıştım. her neyse o süre şöyleki sorayım. bu söz ehli sünnete uygun mudur? uygunsa niçin ikrarın lüzumlu olmadığını söyleyen de var. benim bilgilerime göre alimlerin söyledikleri içinde farklılıklar olduğundan en doğrusunu Allah bilir heralde diyerek yaklaşıyoruz fakat şimdi bu durumda alimler de inanç mevzusunda değişik görüş sunmuş ya, acaba ikrar etmeyen kişinin Allah korusun fakat ya ikrar etmek imanın şartıydı benzer biçimde bir durum ortaya çıkarsa ve ikrar koşul değil diyenler yanılıyorsa ve imanı tehlikeye giriyorsa yada tam tersi koşul diyenlere bu durum oluyorsa. azıcık karışık sual oldu. heralde tüm ehli sünnet imamları müslümandır kuşku etmiyorum yada soruşturmuyorum, bir tek mevzuyu kavramak için sormuş oldum. sağolun. https://kuranikerimde.com/imam-safiinin-bu-dedigini-nasil-degerlendirmek-gerekir

Yanıt
adsense
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Ehl-i sünnet kelamcılarına nazaran imanın esası kalbin tasdikinden ibarettir, şundan dolayı ayet ve hadislerde inanç dilin ikrarına değil kalbin tasdikine bağlanmıştır (Mâide 5/41; Nahl 16/106; Hucurât 49/14; Müslim, Îmân, 41)

Tasdikin mahiyeti de haberin ve haber verenin doğruluğunu kabul etmektir.

Neye, Nasıl ve niçin inanıldığının bilinmesi yönünden imanın oluşumunda data unsuru da mühim olmakla beraber malum şeyin imana dönüşebilmesi için his ve kalp yöntemiyle benimsenmesi gerekmektedir.

ilave data için:https://sorularlaislamiyet.com/dil-ile-ikrar-imanin-olmazsa-olmaz-bir-sarti-midir

Merhaba ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

asdqwe.qw3 tarafınca Per, 20/06/2019 – 20:02 tarihinde gönderildi

adsense

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir