Miras paylaşımı her durumda adama iki, hanıma bir hisse mıdır?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Bir şahıs öldüğünde geride kalan malının tamamı, mirasçıların alacakları hisselere nazaran olur. Kalan malın arsa, ekilip dikilen arazi yada dükkân olup olmaması, paylaşım açısından mühim değildir.

Miras hükümlerinde adamın iki hanım hissesi alması, genel kaidedır. Sadece bunun bazı istisnaları bulunmaktadır. Bunlar şöyledir:

1. Geride miras bırakarak ölen kişinin kız yada adam evladı bulunduğunda anne ve babası eşit olarak altıda bir (1/6) oranında miras alırlar. İlgili ayet-i kerime şöyledir:

“Ölenin evladı var ise, ebeveyninden her birinin terekeden altıda bir hissesi vardır. Eğer evladı yoksa terekeden annenin hissesi üçte birdir.” (Nisâ, 4/11).

2. Anne bir adam yada kız kardeşler mirasçı olurlarsa mirasın üçte birini (1/3) aralarında eşit olarak paylaşırlar. İlgili âyeti kerime şöyledir:

“Eğer bir adam yada hanıma kelâle olarak mirasçı olunur ve ölünün adam yada kız kardeşi bulunursa bunlardan her birisi altıda bir alır. Eğer kardeşler bundan oldukca iseler üçte bire zarara uğratılmaksızın ortak olurlar…” (Nisâ, 4/12).

Benzer bir soru-cevap için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/nisa-7-ayete-gore-kadinlarla-erkekler-miras-konusunda-esit-midirler.html

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir