Müftülere nikâh kıyma yetkisi verilmesi din dayatılması anlamına mı geliyor?


429
429 points


İslam dini “itikad, yakarma, muâmelat ve ahlaktan” oluşuyor. Muâmelât dediğimiz çerçevenin içine “siyaset, hukuk, ekonomi, toplumsal düzey…” giriyor. İslam’ın öğretici ve bağlayıcı kaynakları tüm bu alanlara ilişkin açıklamalar getirmiştir. Bu açıklamaların bir kısmı “farz ve haram” şeklinde kati olarak bağlayıcı, bir kısmı “sünnet- mekruh” olarak yumuşak bağlayıcı, bir kısmı ise “mübah” diye anlatılan özgür bırakma mahiyetindedir.

Mevzumuz olan nikâh ve boşanma ile ilgili pek oldukca âyet ve hadis vardır. İslam hukuku âlimleri bu naslara dayanarak “İslam aile hukukunu” telif etmişler, kanunlaştırma döneminde ise bu kaynaklardan istifade eden yasama organları “aile kanunları” çıkarmışlardır. Bugün kısmen sekülerleşmiş olanları dâhil İslam ülkelerinin çoğunda aile kanunu İslam’ın bağlayıcı komut ve yasaklarına bakılırsa hazırlanmıştır ve uygulanmaktadır.

Yukarıdaki açıklamamıza bakılırsa Müslümanın hayatında “dînî” olmayan hiçbir kural yoktur. Yaptıklarımızın tamamı “farz, vacib, sünnet, mübah” olarak; terk ettiklerimizin tamamı da “haram ve mekruh” olarak dine dayanır, dînîdir.

Müslüman diğeri iş ve işlemlerini iyi mi dinin talimatına bakılırsa yapıyorsa, nikâhını, boşamasını, iddetini (bekleme süresini), evlenme manilerini, akdin şartlarını… da gene İslam’ın talimatına bakılırsa yapmış olacaktır. Laik bir sistemde sözgelişi faizli akit sahihtir, İslam hukukunda ise sahih değildir, ek olarak haramdır. Laik sistemde nikâh akdine yalnızca hanımefendiler şahid olabilirler, İslam hukukunda bayanların yanında bir adam şahid bulunacaktır. Laik sistemlerde nikâh akdinin tarafları adam ve kadının kendileri olurlar. İslam hukukunda (bazı mezheplerde) hanım nikâh akdinde irade beyanında bulunamaz, bunu velisi yapar. Boşanmış yada kocası ölmüş bir kadının tekrardan evlenebilmesi için beklemesi gereksinim duyulan süreler iki hukuk içinde farklıdır. İşte bu ve diğeri farklılıklar sebebiyle Müslüman bir çift nikâh kıymak istediklerinde nikâh akdinin İslam’a bakılırsa sahih olmasına dikkat etmek durumundadırlar.

Müftülere resmi nikâh kıyma yetkisi verildiğinde müftü, İslam hukukunu da bileceği için yapacağı akdin, ülke kanunlarına uygunluğu yanında İslam hukukuna da uygunluğunu elde edecektir.

İstemeyen vatandaşlar müftülüğe gelmezler, böylece onlara “İslam hukukuna bakılırsa de uygunluk sağlanmaz”; şu demek oluyor ki asla hiç kimseye İslam hukuku dayatılmış olmaz.

İstemeyene İslam hukukunun dayatılmaması, isteyene de inancına uygun nikâh akdi yapılması din ve vicdan hürriyetinin organik bir sonucudur.

 


Beğendin mi ? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

429
429 points

Sizin Reaksiyon nedir?

Ağlıyorum Ağlıyorum
0
Ağlıyorum
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Nayır Nolamaz Nayır Nolamaz
0
Nayır Nolamaz
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Komik Komik
0
Komik
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Hayran Kaldım Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
KuraniKerimde

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.