Müslüman olmayanlara yakarma edilir mi?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

– Müslüman olmayan ve güç durumda olan birine “Allah yardımcısı olsun.” “Allah esenlik versin” şeklinde dualar edilmesi günah yada sövgü müdür? 
– Bir de kafir olarak ölen şahıs için Allah rahmet eylesin demek küfürmüş. Durum bu şekilde olunca ben artık bir arkadaşımın tanımadığım bir yakını öldüğünde Allah rahmet eylesin diyemiyorum bir ihtimal Müslüman değildir diye. Bu durumda ne yapılmalı dini hakkında alim olmadığı yada bireysel tanımadığın kişiye Allah rahmet eylesin denmemeli mi?

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

İstiğfar (Allah’ın bağışlamasını dilemek) bir duadır, Allah Teâlâ Peygamberini, kabul etmese bile kâfirlere istiğfar etmekten menetmemiştir. (Tevbe: 9/80)

Allah Teâlâ Peygamberimizi alemlere rahmet olarak göndermiştir; onun rahmeti bir halde, âlemlere dahil olan kâfirlere de ulaşır. Kâfirlerin ahirette görecekleri azap da farklıdır; rahmet duası azabın hafiflemesine sebep olabilir.

Mümin ve Müslüman olarak malum bir kimse ölünce onun imanlı olarak öldüğü zannı ve kanaatinde olmamız gerekir. Bu zan sebebiyle rahmet duasında bulunmakta bir sakınca olmadığı şeklinde din kardeşliğinin bir gereğidir.

Müslüman olmayan kimselere “Allah hidayet nasib eylesin” şeklinde dualarda bulunmak gereklidir.

Dünya hayatında hastalık, darlık, yıkım, sorun şeklinde hallerde bunların zail olması için kâfirlere de yakarma edilebilir.

Slm ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

Birinssan123 tarafınca Çar, 19/06/2019 – 20:01 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir